Български   3686 NGOs




NGO Profile

Association “Friends”-BAPID

Association
Unactive
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Legislation, advocacy, public policies
Social
 
Mission
Сдружение „Приятели”-БАЛИЗ отстоява правата на децата и лицата с интелектуални затруднения за достоен живот, чрез гарантиране на достъп ...
 
Organization Targets
Сдружението разпространява знания и помага на родителите на децата и лицата с увреждания в грижите им за тях.

„Приятели”- БАЛИЗ насърчава реализирането на по-високи стандарти на диагностика, лечение, възпитание, обучение и настаняване на работа на деца и лица с увреждания; съдейства за създаване на алтернативни социални услуги за хора с увреждания, които да насърчават комуникацията и взаимодействието между тях и обществото; съдейства за разпространението на информация и обмяната на опит.

Last Project

Year:
" Информацията - наше право за избор на живот"
 
Description:
Проектът ”Информацията – наше право за избор на живот” създаде информационно - консултативен център с гореща телефонна линия. В този център с помощта на специалисти (педиатър, гинеколог, социален работник, психолог, логопед) и родители на деца и лица с увреждания се разпространява информация и подкрепа на млади двойки, които отглеждат деца със затруднения, или на които им предстои създаването на семейства. Този център спомага за придобиване на знания и умения за възможностите и потребностите на хората с увреждания, а също така и за необходимостта от тяхната интеграция в обществото.
Информационната кампания включва изработка на информационни материали и тяхното разпространение в училищата на територията на гр. Горна Оряховица и региона; поредица от специализирани предавания по кабелна телевизия „Видеосат – Раховец” за повишаване информираността на младежите, младите семейства и широката общественост по въпросите на половата и здравна култура с цел създаване, отглеждане и възпитаване на бъдещото поколение. Кампанията цели предимно младите хора, на които им предстои създаването на семейства. Те трябва да бъдат запознати с всички възможности, в случай че им се роди дете с увреждания, защото в повечето ситуации, поради липсата на информация и страха от неизвестността, те решават да поверят грижата за болните деца на институциите.
Усилията на екипа по проекта са насочени и към младежите от СУПЦ „Елена Грънчарова”, гр. Горна Оряховица. Голяма част от тези лишени от родителска грижа деца са с увреждания. Поради своите заболявания и слаба информираност те са лесна мишена за сексуална злоупотреба. По данни на дирекция “Социално подпомагане”, гр. Горна Оряховица, рискът от раждане на дете с увреждания при тези младежи е много по-голям; често поради невъзможността им да се грижат за своето поколение, новородените биват изпратени в институции.
Консултанската дейност включва насочване на всеки един от нуждаещите се към специалисти, които да им окажат необходимата помощ за преодоляване на конкретни проблеми. Основната цел на тази дейност е да се даде възможност на семействата да получат качествена медицинска и психологическа помощ. Изпълнението на тази дейност води до подобряване качеството на диагностика и лечение, намалява броя на децата с увреждания изоставени в институции, спомага за интеграцията на децата с увреждания в обществото като цяло.
В рамките на проекта бяха изградени информационно-консултативен център с необходимото оборудване и база данни за предоставяне на информация; работеща гореща телефонна линия, на която родители на деца с увреждания могат да получат помощ за връзка със специалист, който им е необходим; бяха изработени и разпространени брошури и диплянки и повишена информираност на младите хора; проведени срещи на специалистите с младежи от СУПЗ и масово училище и установяване на трайна връзка между тях; проведени предавания по Кабелната телевизия „Видеосат-Раховец” с участието на родители и специалисти, записите са разпространени в мрежата на БАЛИЗ за бъдещо ползване и информираност на широката общественост; предоставени консултации на нуждаещи се младежи, млади семейства и семейства с деца с увреждания от специалистите работещи по проекта.

Financial Info

Annual turnover for the last year :
5 000 - 20 000

History

До този момент Сдружение “Приятели”- БАЛИЗ е реализирало няколко проекта:

1. През 2005 г. бе създаден Дневен център за деца и възрастни с увреждания /ДЦДВУ/ в гр. Горна Оряховица.

Проучването на потребностите и участието в разработване на проекта за разкриване на социална услуга ДЦДВУ бе направено с помощта на специалистите членове на Сдружение “Приятели”. Проектът за изграждането и реконструкцията на сградата за ДЦДВУ е изготвен от Община Горна Оряховица и финансиран от Социално-инвестиционен фонд. Част от битовото обзавеждане на разкрития ДЦДВУ е направено по проект на Сдружение „ Приятели”, финансиран от Ирландска партньорска организация.

2. През 2005 г. бе разкрит Семейно-консултативен център /СКЦ/ финансиран от Българската асоциация за лица с интелектуални увреждания /БАЛИЗ/, на която Сдружението е член от своето създаване, като независима юридическа структура.

СКЦ е инициатива на БАЛИЗ, предприета да осигури чрез клоновата си мрежа подкрепа в развитието на услугите за хората със специални нужди. СКЦ работи на общинско и регионално ниво, изпълнявайки ролята на мост между институциите в изграждането на цялостен подход при решаване проблемите на хора с интелектуални затруднения.

От 2006 г. СКЦ при Сдружение “Приятели” е лицензиран като Център за рехабилитация и социална интеграция, който осъществява дейността си в съответствие с разработената от БАЛИЗ методология за семейно и институционално консултиране като:

2.1. Работи за защита на човешките, гражданските, социалните и икономическите права на хората с интелектуални затруднения;

2.2. Предоставя социални услуги според нуждите на региона;

2.3. Координира, наблюдава и работи със социалните заведения в региона;

2.4. Поддържа база данни за видовете специалисти, работещи в областта на интелектуалните затруднения в региона; организира и подпомага консултациите с такива специалисти; при възможност предлага консултации като социална услуга;

2.5. Поддържа постоянни контакти със семействата на деца и лица с увреждания; издирва нови такива;

2.6. Разработва местни и регионални проекти съвместно с други организации;

2.7. Разработва програми за цялостна интеграция на деца и лица с увреждания, които да насърчават интегрирани форми на обучение и трудова заетост;

2.8. Организира почасови терапевтични и рехабилитационни услуги за децата с увреждания;

2.9. Организира тържества и срещи за децата с увреждания, съвместно с деца от масови детски градини и училища;

2.10. Организира излети и екскурзии, посещения на театри, концерти и други културни мероприятия.

3. Сдружение” Приятели” е партньор по проект за интеграция на деца с увреждания в масово училище съвместно със СОУ „Вичо Грънчаров”гр. Горна Оряховица.

4. През 2005 г съместно с Община гр. Елена спечелихме проект за изграждане на Дневен център за деца с увреждания в този град по програма ФАР.

5. През 2007 г. Сдружение „Приятели” спечели проект пред Фондация „Помощ за благотворителността в България” в рамките на кампания „Вълшебен ден за болно дете” и проект към Институт „Отворено общество” на тема „Изкуството ни помага да бъдем заедно - днес на сцената утре в едно по – толерантно, културно и възпитано общество”.

5.1 На 22.09.2007 г. деца и лица с увреждания заедно със своите родители преживяха един вълшебен ден в конната база на историческото селище Арбанаси.

5.2 В рамките на втория проект деца и лица с увреждания съвместно с деца от Младежки театър „Алтернатива”, гр. Горна Оряховица се подготвиха и взеха участие в театрална постановка „Весели игри за всички”.

6. През 2007 г. благодарение на доброволния труд на специалистите от СОУ „Вичо Грънчаров”, гр. Горна Оряховица 12 деца и лица с увреждания получиха възможност да посещават занимания по арт и музикална терапия в масово училище.

7. От 2007 година в сдружението работят младежи - доброволци от Европейския съюз.

8. През 2008 г. Сдружение „Приятели” – БАЛИЗ спечели проект „Информацията – наше право за избор на живот” пред Министерството на финансите. Този проект даде възможност на специалисти: акушер гинеколог, педиатър, социален работник, логопед и психолог да се срещат с младите хора в училищата на територията на гр. Горна Оряховица и региона и гр. Лясковец с цел подобряване на тяхната полова култура и превенцията раждане на дете с увреждания. Повиши се толерантността на младите хора към хората с увреждания. По време на консултациите с млади семейства родители на деца с увреждания беше оказана помощ и морална подкрепа на тези родители да преодолеят шока от раждането на такова дете и превенция неговото изоставяне в институции.

9. През 2008 г. бяха разработени 3 проекта / „Социално предприятие”, „Терапия за деца и родители” и „ Арт и музикална терапия”/ пред Ирландска партньорска организация. Изпълнението на тези проекти разнообрази престоя на децата и лицата с увреждания в Дневния център, а благотворителните разпродажби на художествени изделия ни дадоха възможност да осмислим тяхното свободно време със спорт, туризъм и терапевтична езда.

Необходимите ни средства за осъществяване на нашата дейност набираме от членски внос, местни спонсори, чуждестранни партньори, БАЛИЗ и от разработката на проекти.

Сдружение “Приятели” обединява 57 човека: родители на деца с увреждания и лица с интелектуални затруднения, симпатизанти и специалисти (социални и медицински работници, учители, психолог).

В бъдеще ще продължим нашата дейност за подобряване качеството на живот на децата и лицата с увреждания. Ще разширяваме дейността на ЦРСИ, като разработваме нови проекти, привличаме специалисти и доброволци и разширим услугите, които предоставяме на децата и техните семейства.

Сдружение „Приятели” – БАЛИЗ работи в тясно сътрудничество с Дирекция „Социално подпомагане” гр. Горна Оряховица, отдел „Закрила на детето” – Горна Оряховица, Община Горна Оряховица, Сдружение „Младежка толерантност” гр. Горна Оряховица, Читалище „Напредък 1869” гр. Горна Оряховица, СОУ „ Вичо Грънчаров” гр. Горна Оряховица, Младежки театър „Алтернатива” гр. Горна Оряховица, Сдружение „Мисъл” гр. Велико Търново.

Data Privacy Policy

The data in the organization's profile is provided and updated by the organization. It is processed in accordance with the Data Privacy Policy of the NGO Portal. If you are an individual and have objections to the processing of your data, contact the organization or the NGO Portal at admin@ngobg.info or 02 981 5323. You can obtain up-to-date and official information about the organization through the Commercial Register and Register of Non-Profit Legal Entities.

Data from the Central Registry (Jan 2016).

Show CR Data
да обединява родителите, роднините и приятелите на лицата с умствени, физически и сетивни затруднения и за представя и защитава техните интереси. Средства за постигане на съдейства за благосъстоянието на лисата с умствени и физически затруднения, включващо тяхното материално, психично и социално благополучие, като се използват всички средства на потенциалните им възможности; предлага на държавните и местни органи и на структурите на гражданското общество проекти за нормативни актове, осигуряващи правата на тези лица; разработва проекти за кандидатстване за финансиране и съфинансиране пред Евопейски предприсъединителни фондове и благотворителни организации в страната и чужбина; работи за положителна промяна на отношението на обществото към лицата с умствени и физически затруднения и техните проблеми. Предмет на основна