Български   3686 NGOs




NGO Profile

Regional economic development and investment agency

Regional economic development and investment agency

Association
Unactive
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Economic development
Education
IT development
 
Mission
Насърчаване на предприемаческия дух, обезпечаване на месните предприемачи със специализирана информация и консултантски услуги, в ...
 
Organization Targets
АРИРИ като сдружение с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност си поставя за постигане следните цели и задачи:

/1./Да подкрепя на национално, регионално и местно ниво процесите на формиране и реализиране на регионална политика с оглед постигане на балансирано и устойчиво териториално развитие чрез:

1) Партньорство с централната, регионална и местна администрация, НПО и социално-икономически партньори, в процесите на формулиране на конкретните политики, планирането и програмирането на регионалното развитие и приложимите в региона секторните политики.

2) Ефективна работа чрез партньорства на национално ниво (NUTS I), на нива райони за планиране (NUTS II), на ниво административни области (NUTS III) и на ниво общини (NUTS IV), за успешно реализиране на политиките и целите на Оперативните програми, чрез участие в процесите на прилагане на приоритетите и мерките за тяхното постигане.

3) Участието си в международни и европейски мрежи със сходни цели, да осигури обмен на добри практики и предпоставки за успешно международно териториално сътрудничество.

4) Предприемане и осъществяване на инициативи за популяризиране на страната и региона и стимулиране на процеса на привличане на инвестиции.

5) Насърчаване на регионалния диалог между всички заинтересовани страни, с цел постигане мобилизиране на местните, регионални и национални ресурси, прозрачност и публичност при прилагане публични финансови инструменти, за постигане на целите на развитието.

/2./ АРИРИ има за цел да работи за намаляване на междурегионалните различия и диспропорциите в развитието в плановите райони (хоризонтални политики), за повишаване на брутния продукт, чрез:

1) Подкрепа развитието на микро, малките и средните предприятия, като работи за повишаване на конкуретноспособността им, подобряване на достъпа им до финансиране, внедряване на иновации и бизнес, основан на знанието и покриване на високите изисквания на международните стандарти, повишаване на социална ангажираност и отговорност, опазване на околната среда и гарантиране здравето и безопасността на хората;

2) Партньорство и активност на членовете и структурите си, за прилагане на националните мерки, насочени за подпомагане на необлагодетелствани територии, като: райони в индустриален упадък, планински, изостанали селски, гранични и други, забавящи развитието си райони;

3) Активни действия за подобряване на социалната реализация на българските граждани, чрез постигане на максимална заетост, подобряване качеството и производителността на труда, насърчаване на социалното включване и сближаване, в контекста на равнопоставеността в различните й форми и аспекти.

/3./ За постигане на горепосочените цели АРИРИ ще извършва дейности в следните направления:

1) Разработване и реализиране на проекти за оптимално използване на международни, национални, регионални и местни ресурси, за предоставяне на техническа помощ във всички фази, свързани с програмния и проектния цикъл;

2) Публично-частно партньорство с националните, регионални и местни отговорни органи, в процеса на децентрализация на прилагането на регионалната и секторните оперативни програми, като поема функции и отговорности съгласно правилата за прилагане на регионалните и секторни структурни инструменти;

3) Организиране и осъществяване на различни форми на обучение, квалификация и преквалификация на кадри с оглед задоволяване на настоящите и бъдещи нужди на развитието и преструктурирането на икономиката;

4) Разработване и изготвяне на секторни проучвания, анализи и стратегии;

5) Разработване и реализиране на програми и проекти в следните области: насърчаване на регионалното и местно развитие, развитие на регионалната инфраструктура, развитието на туризма във всичките му разновидности, местни и регионални транспортни и комуникационни връзки, информационно общество, общество на знанието, иновации, НИРД, подобряване на достъпа до финансиране на микро, малки и средни предприятия, развитие на бизнес средата, укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика, въздействие върху пазара на труда и адаптивността, мобилността и конкурентноспособността на работната сила, подобряване на условията за достъп до образование и обучение, социална интеграция и заетост, конкурентноспособност на земеделския и горски сектор, околна среда и селска природа, качество на живот в селските райони и разнообразяване на селската икономика; създаване, координиране и управление на мрежа/и и групи за развитие на селските райони, подход “ЛИДЕР”, укрепване на административен капацитет, опазването и възстановяването на околната среда, утвърждаване на гражданското общество, науката, техниката и технологиите, енергийна ефективност, равнопоставеност на половете, техническа помощ, както и разработване на програми и проекти по отношение на приоритетите и мерките, включени в Оперативните програми на Република България за съответния програмен период;

6) Предоставяне на бизнес консултации, информационно осигуряване и методическа помощ за предприемачи и изготвяне на икономически анализи;

7) Предоставяне на специализирани услуги за малки и средни предприятия (МСП);

8) Предоставяне на социални услуги на различни групи от населението в неравностойно положениe и реализиране на проекти насърчаващи включване на доброволци, както и реализиране на програми и отделни проекти подкрепящи младежки дейности и включването на младежите в живота на общините и региона.

9) Подкрепя законодателни инициативи в сферата на регионалната политика и МСП.

Last Project

Year:
Подготовка на проекти на МСП по ОПИК 2014-2020 и останалите ОП
 
Description:
Подготовка на проектни предложения на фирми, включително за преодоляване последиците от COVID-19. Провеждане на процедури по избор на изпълнители. Пълно окомплектоване на проектната документация. Съдействие до одобряване на проектните предложения. Съдействие за правилното изпълнение и отчитане на ДБФП.

Financial Info

Annual turnover for the last year :
20 000 - 100 000

History

От м. Март 2007г. АРИРИ предоставя социални услуги в качеството на партньор на Сдружение за педагогическа и социална помощ за деца “ФИЦЕ-България” по проект “Семейството първо - модели за подкрепа на деца и семейства за съвместен живот”, Програма ФАР 2004/016-711.01.02 – Политически критерии, Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи. В рамките на този пилотен за Област Кърджали реализиран от Сдружение за педагогическа и социална помощ за деца “ФИЦЕ-България”, в партньорство с Община Крумовград и АРИРИ - Кърджали беше преструктуриран ДОВДЛРГ “М.Калинин” в гр.Крумовград в Комплекс за социални услуги /КСУ/. Комплексът беше напълно реновиран и обзаведен с нови мебели и кухненско оборудване. Бяха подбрани, назначени и обучени, екипи от психолози и социални работници, които работят активно с деца и семейства в неравностойно социално положение. В КСУ - гр. Крумовград в момента се предоставят три групи услуги: “Дневен център, “В среда близка до семейната” и “Семейно консултиране”, в резултат на което бенефициентите по проекта получават помощ, информация и консултации в съотвествие с индивидуалния статус и нуждите от подкрепа за създаване на трайни умения и навици за насърчаване на индивидуалното развитие на ползвателите на услугата.

Декември 2006г. – Ноември 2007г. – АРИРИ реализира успешно проект “Инвест Родопи”, по програма ФАР ИСС BG 2004/016-711.11.04, "Подкрепа за повишаване на конкурентноспособността на българските предприятия", “Безвъзмездна помощ за публично-частно партньорство”. В рамките на проекта беше създадена концепция за събиране на информация и предоставяне на услуги на инвеститори, бяха закупени сървърна конфигурация и ГИС софтуер, беше създаден инвестиционен уеб-сайт и регионален център за подкрепа на инвестициите, бяха издадени информационна брошура и електронен бюлетин.

Декември 2006г. – Май 2007г. - АРИРИ предостави квалифицирана консултантска помощ на 6 фирми от цялата страна, в рамките на проект по Програма ФАР BG 2004/016-711.11.04 "Подкрепа за повишаване на конкурентноспособността на българските предприятия", Консултантска грантова схема, за разработване и внедряване на Системи за управление на качеството, НАССР системи и бизнес планове.

Август 2005г. - участие в процедура по подбор на организации, предоставящи консултантски услуги на малки и средни предприятия, в рамките на проект по Програма ФАР BG 2004/016-711.11.04 "Подкрепа за повишаване на конкурентноспособността на българските предприятия". Агенцията е сред утвърдените от Министерството на икономиката и енергетиката 176 консултантски организации от общо около 820 кандидатствали в предварителната процедура за подбор на консултантски организации. Експертите на АРИРИ са одобрени и в осемте модула, по които са кандидатствали. Агенцията е класирана на 30-то място.

Декември 2004г. – Октомври 2005г. - Проект “Информираност и комуникация – формула на успешно трансгранично бизнес сътрудничество”, програма ФАР-ТГС България - Гърция, Фонд за малки проекти BG 2002/000-624-05. Партньор по проекта е асоциацията DESM-OS E.M.TH., град Комотини, Гърция. В резултат на дейностите по проекта са разработени, издадени и разпространени информационни материали – Информационна брошура и Инвестиционен наръчник на българския и гръцкия предприемач /на хартиен и оптичен носител/, обновен е уеб-сайта на АРИРИ-Кърджали, на който е представена информация по проекта на български и гръцки език.

Април 2005г. - участие в процедура за набиране на предложения за предоставяне на консултантска помощ по проект на Министерство на икономиката - “Подпомагане на малки и средни предприятия от млекопрера-ботвателната промишленост за въвеждане на системата за анализ на опасностите и контрол на критичните точки HACCP”. Всичките четири екипа от експерти на агенцията бяха избрани за предоставяне на консултантски услуги по проекта. Общият брой на избраните екипи от експерти беше 44.

2005 година - участие в разработването и актуализирането на Общински план за регионално развитие на общини от региона на Родопите.

Юли 2003г. – Май 2005г. - АРИРИ предостави квалифицирана консултантска помощ на повече от 12 фирми от Южен Централен регион за тяхното кандидатстване по проект по програма ФАР BG0102.01 “Консултантски услуги за малки и средни предприятия и технологична грантова схема”. Всяка една фирма беше консултирана за успешното управление на спечелените проекти – за провеждането на тръжни процедури за доставка, съгласно изискванията на Практическото ръководство за тръжни процедури, за финансовото управление на проектите, за изготвянето на междинни и финални финансови и технически отчети. По тази програма във всяка една фирма беше доставено оборудване на стойност над 70 000 Евро.

Октомври 2004г. - участие в процедура за набиране на предложения за предоставяне на консултантска помощ по пилотния проект на Министерство на икономиката - “Подпомагане на малки и средни предприятия от месодобивната и месопреработвателната промишленост за въвеждане на системата за самоконтрол на качеството Hazard Analysis and Critical Control Points (“НАССР”)”. В процедурата участваха 43 консултантски организации от цялата страна. АРИРИ беше една от десетте класирани консултантски организации;

2004г. - 2006г. – АРИРИ консултира Общинска администрация Ардино, област Кърджали, за разработването и кандидатстването по програма САПАРД, Мярка 7 Обновяване и развитие на селата, опазване и съхраняване на селското наследство и културни традиции. Проекта цели възстановяването на уличната и канализационна мрежа в общината и е с размер на гранта: 648 843.00 лева;

Април 2004г. - АРИРИ обучи 20 експерти от местните администрации в Област Кърджали. Темата на двудневното обучение беше “Разработване и управле-ние на проекти от местните власти”.

От 2004 година работим в партньорство с БАРДА по изпълнението на проект по програма ФАР BG 0004.02 “Инвестиции в бизнес инкубатори за МСП в райони в индустриален упадък". АРИРИ пое отговорността за управление на двата бизнес инкубатора в Кърджали и Мадан, без финансова помощ от национални или международни донори. През м. октомври 2006 год. бе приета сградата на Бизнес-инкубатор Мадан и съгласно поетия ангажимент за управление на бизнес инкубаторите в Мадан и Кърджали, АРИРИ започна процеса подготовка на сградата в Мадан и настаняване на фирми в нея. През м.ноември беше назначен и първия консултант на АРИРИ в Мадан. До края на 2006 год. със собствени средства АРИРИ изгради ІТ мрежа на сградата. В началото на 2007 г. АРИРИ настани първите четири фирми. В момента Бизнес инкубатор Мадан е запълнен над 90% и са настанени и подпомагани 13 фирми.

От началото на 2003г. АРИРИ, Кърджали работи по проект “Център за подкрепа на икономиката” с финансовата и консултантска подкрепа на Германско дружество за техническо сътрудничество - GTZ GmbH, Ешборн, в рамките на програмата “Насърчаване на икономиката и заетостта”. Партньори по проекта са Областна администрация Кърджали и Община Кърджали. Насоки на работа по проекта:

Издадени и разпространявани безплатно “Ръководство за МСП и желаещи да започнат самостоятелен бизнес” и “Ръководство за разработване на бизнес-план”;

Издаване на периодичен Информационен “Бизнес бюлетин”, разпространяван сред повече от 200 малки и средни предприятия. Бюлетина включва информация за осъществени проекти и добри практики, за настоящи и предстоящи програми, по които могат да бъдат представяни проектни предложения, изисквания на българското законодателство към МСП, както и информация за европейски и международни изисквания и стандарти;

Проведени семинари и обучения касаещи създаването, развитието и управлението на малкия и среден бизнес; управление на проекти на Европейската Комисия, в частност проекти по ФАР, данъчна политика, българско законодателство и т.н.

Създаване на Информационно Гише на Предприемача на базата на продукта КИОСК, за предоставяне на информация за всички процедури касаещи административното обслужване на бизнеса и граждани;

Разработване и поддържане на уеб-сайт на АРИРИ с полезна и актуална информация за региона, МСП, потенциални инвеститори и осъществените проекти, и предоставяните услуги от АРИРИ;

Разработване на пакети услуги за: Стартиращ бизнес; Устойчиво работещи МСП на регионалния пазар; Устойчиви МСП работещи на външни пазари или с потенциал за излизане на нови пазари;

2001 г. – 2002 г. - АРИРИ – Кърджали в партньорство с БАРДА, участва в изпълнението на проект “Разширяване възможностите за ускорено развитие на сектора на МСП в България” BG 9908.02 по програма ФАР. В резултат на изпълнението на дейностите по проекта бяха предоставени консултантски услуги от експерти на АРИРИ – Кърджали на местните МСП.

Юни 1999г. – Март 2000г. - АРИРИ изпълни проект “Партньорство за устойчиво развитие на община Кърджали”, който бе реализиран с финансовата подкрепа на Агенцията за международно развитие /USAID/, САЩ чрез Фондация за реформа в местното самоуправление /ФРМС/. Проектът обедини усилията на местна власт, бизнес сектора и гражданския сектор на територията на Община Кърджали за осъществяване на инициативи, подобряващи икономическия и социалния микроклимат в региона. Бяха разработени четири броя четиригодишни програми за устойчиво развитие на Община Кърджали.

През 1998 година АРИРИ участва в разработването на Областен план за регионално развитие и подпомогна общините от региона в разработването на Общинските стратегии за развитие.

Data Privacy Policy

The data in the organization's profile is provided and updated by the organization. It is processed in accordance with the Data Privacy Policy of the NGO Portal. If you are an individual and have objections to the processing of your data, contact the organization or the NGO Portal at admin@ngobg.info or 02 981 5323. You can obtain up-to-date and official information about the organization through the Commercial Register and Register of Non-Profit Legal Entities.

Data from the Central Registry (Jan 2016).

Show CR Data
Съдействие и подпомагане на икономическото развитие на Източнородопския регион; разработване на регионални стратегии за цялостно и секторно развитие на икономиката и търсене на възможности за тяхното реализиране; разработване и реализиране, самостоятелно или в партньорство на регионални и национални инфраструктурни проекти, демонстрационни проекти в сферата на селското стопанство, преработвателната промишленост и подкрепа на кредитния процес за МСП в региона; мобилизиране и координиране дейностите на регионални, национални и международни институции по реализиране на проекти и инициативи за развитие с постигане на съгласие и сътрудничество; планиране, популяризиране, подпомагане, изготвяне и координиране на проекти, обвързващи пазара на работна сила с развитието на икономиката; разработване и реализиране на проекти за оптимално използване на местните ресурси, с стимулиране предприемачеството в региона;nпредприемане и осъществяване на инициативи за популяризиране на региона и привличане на национални и международни инвестиции; nорганизиране и осъществяване на различни форми на обучение и преквалификация на кадри, с оглед задоволяване на настоящите и бъдещи нужди на развитието и преструктурирането на икономиката; насърчаване и подпомагане на малки и средни предприятия /МСП/ в региона чрез обучение на мениджърския състав на МСП, организиране на квалификационни и преквалификационни курсове; разработване на бизнес програми и проекти, бизнес консултации, информационно осигуряване и методическа помощ за предприемачи, съдействие за включване в програма за кредитиране на МСП, осигуряване на достъп до кредитни институции и кредитни линии-еви и обслужващи, предоставяне на консултации и изготвяне на икономически анализи, предоставяне на специализирани услуги за МСП, маркетинг и реклама на пазари и стопански субекти; администриране на програми за финансиране на МСП и развитието на туризма във всичките му форми; инициативи за оптимизиране на икономическото законодателство и местното самоуправление; изучаване на съществуващия модел и формиране на нови подходи за взаимовръзка на неправителствения сектор с местната и централна власт /изпълнителна и законодателна/ с реално диференциране на стопанските субекти по региони; създаване на мрежа за взаимодействие между АРИРИ и организации със сроден предмет на дейност в страната и чужбина. Обмен на програми и идеи; подпомагане и стимулиране развитието на силни и свободни медии, с популяризирането на свободната инициатива на гражданите; инициативи за опазване и възстановяване на околната среда в контекста на устойчивото развитие на региона; разработване и реализиране, самостоятелно или в партньорство на проекти за подобряване и развитие на регионалната инфраструктура; събиране и поддържане на информационни масиви за: национални и международни програми, проекти и източници на финансиране, с предоставянето й на институции, организации и фирми от региона; местни институции, организации и стопански субекти и предоставянето й на регионални, национални и международни такива, с отварянето на Източнородопския регион към страната и чужбина; участие в национални и международни форуми;nиздава справочници, бюлетини, брошури, листовки, дипляни, резултати от изследвания, годишници и други печатни издания и материали.