Български   3690 NGOs




NGO Profile

Face to Face Foundation

Foundation
Unactive
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Gender issues
Social
 
Mission
Намаляване на жертвите на трафика на хора в България.
 
Organization Targets
Запознаване на рисковите групи с проблема трафик на хора и начините за предпазване от въвличане, информиране и стимулиране на обществена разпознаваемост на проблема, предизвикване на обществена непримиримост към прояви на насилие и експлоатацията на хора.

Last Project

Year:
Трафикът на хора съществува
 
Description:
“Трафикът на хора съществува” e кампания за информиране на обществото и привличане вниманието на конкретна целева група РОДИТЕЛИ към проблема трафик на хора.

Родителите носят отговорност за сигурността на децата си и затова те да живеят в безопасна среда. Тяхна е отговорността да ги информират за социалните проблем и да ги пазят от попадане в трафик на хора. Проектът цели да запали „червената лампичка” в съзнанието на родителите, която да ги накара да осъзнаят, че всяко дете може да стане жертва на трафик и никой не е застрахован, те самите са длъжни да обръщат внимание на децата си и да разпознават рисковото поведение, водещо до трафик на хора. Видео клипът на кампанията „Трафикът на хора съществува” описва житейска ситуация, в която майка вижда дъщеря си да си играе на проститутка. С това послание „ Фейс ту фейс” цели да насочи вниманието на родителите към това до колко те познават децата си и разпознават сигналите на рисковото поведение.

МОТО НА КАМПАНИЯТА: „ Може да започне и на игра, всяко дете може да стане жертва на трафик.”

Цели

Основна цел на кампанията е да информира максимално на брой хора за съществуването на проблема трафик на хора като социален феномен.
Други цели на кампанията са следните:
Да се насочи вниманието на родителите към този проблем и да бъдат насърчени да участват активно в дейностите по превенция;
Да се осъществи информационна кампания, насочена към родителите и обществото като цяло на национално ниво;
Да се измери нивото на информираност относно проблема преди обученията на местно ниво;
Да се измери нивото на информираност след провеждането на обученията;
Да се измери ефективността на кампанията.
Достатъчни ли са 5 минути внимание на ден за едно дете? ...
Но 5 минути обаче са достатъчни едно дете да бъде въвлечено в трафик на хора!!!

History

“Открадната светлина” – кампания за обществено осъзнаване на проблема трафик на хора с цел сексуална експлоатация.



През 2004г. беше създаден късометражен филм по истинската история на едно 13-годишно българско момиче, който да бъде използван като силен, въздействащ инструмент за борба с трафика на хора. Една година по-късно, филмът “Открадната светлина” беше награден с първа награда за най-добър кратък филм на Филмовия фестивал в Холивуд. Същата година филмът получи още 3 пресижни награди в Холивуд.

Спечелването на тези награди спомогна за популяризирането на дейноста на сдружението на международно ниво и за разпространение на информация за проблема чрез един от посланниците на добра воля към „Фейс ту фейс”- България и режисьор на филма Майкъл Кори Дейвис.

След спечелването на наградите Майкъл се появи по CNN и KNBC споделяйки впечатленията си относно филма, трафикът на хора в България и “Фейс ту фейс”.



През 2005 г. “Фейс ту Фейс” – България организира излъчването на “Открадната светлина” в 11 български градове и екип от експерти обучи над 1 300 деца принадлежащи към уязвимите групи. През 2006 г. “Фейс ту Фейс” посети 7 града и проведе над 700 “анти-трафик на хора” обучения за деца.

Ученици от 9 гимназии в София бяха обучени как да се предпазват от трафикантите. Тази програма беше осъществена на практика с подкрепата на Американския корпус на мира, едно много успешно партньорство, съществуващо повече от 2 години.



“САМА” – Кампания за изграждане на осъзнатост у младите хора



Кампанията “Сама” е продължение на проекта “Открадната светлина”. Това е първата българска песен посветена на жертвите на съвременното робство. Кампания, която използва музиката като средство за по - лесно достигане до уязвимите социални групи в България. Посланието вплетено в песента е: „Любовта не се купува с пари и парите не купуват любов”.



Целта на този проект е да информира рисковата група на трафик на хора и обществото като цяло за опасността от попадане в канал за трафик на хора и последствията от това. Проектът също така имаше за цел да привлече вниманието на тези, които използват секс-услуги, като насочи вниманието им към факта, че много млади жени проституират против волята си и затваряйки си очите пред проблема стават едно цяло с него.



Най-добрата певица на България за 2006-та г., Мария Илиева изрази ясно позицията си в подкрепа на каузата на “Фейс ту Фейс” – България. Тя се превърна в посланик на добра воля, който твърдо казва “не” на сексуалната експоатация на деца.



Повлияна от проекта “Открадната светлина”, Мария Илиева взе участие в кампанията, заявявайки: “ Като жена и бъдеща майка, аз съм съпричастна към тези проблеми и съм щастлива, че мога да допринеса за разрешаването на този световен проблем”



Мария Илиева представи България на концерта посветен на 50-та годишнина на Европейския Съюз в Брюксел през март 2007г., с песента “Сама” .



За да видите видеото, посетете следния сайт:

http://facetoface.bg/facetoface/home.nsf/54EC46A19092B5A5C2256D2C00399BAF/8411243E314F890CC2257260002EB0CF?OpenDocument



Проекта беше осъществен с финансовата подкрепа на фондация “Камор”.



“Застъпничество за интеграция”- Програма за интеграция на децата от ДОВДЛРГ с. Разлив и изграждане на менторско съзнание у млади хора от 2 средни училища в гр. Правец





“Застъпничество за интеграция” беше приложена на практика през 2006. Тази програма беше съсредоточена върху интегрирането на децата от дома в с. Разлив в местната общност преди да навършат 18 и напуснат дома. Програмата имаше за цел да ги подготви за живота навън и да ги обучи на различни социални умения, които всяко дете, живеещо в семейна среда знае от своите родители.



„Фейс ту Фейс” си партнира с община Правец за по-лесно внедряване на тази програма в дома за сираци и получи безвъзмездна помощ от общината за изпълнението на някои от дейностите по проекта.



С участието на доброволци от местната гимназия и техникум, Ф2Ф успя да първо да обучи доброволците на метода “връстници обучават връстници”, как да бъдат ментори и застъпници за човешки права, после реализира обучения, който бяха проведени от вечеобучените средношколци за техните връстници от дома за деца без родители Св. „Иван Рилски” – с.Разлив.



Тази програма спомогна за изграждането на приятелства, осъзнаване на социална отговорност и въвличането на млади хора в доброволчески инициативи за решаване на проблема трафик на хора на местно ниво.



Програма беше осъществена с финансовата подкрепа на Демократична комисия към посолството на САЩ в България.





“Предай нататък”- Обучителна програма



„Предай нататък” - програма за намаляване на случаите на трафик на хора в 4 средни училища в Пловдив и София.



Тази програма подготви 2 групи от доброволци от по 20 ученика по проблема трафик на хора и създаде стратегия как да разпространяват получените знания чрез метода „връстници обучават връстници” в своите училища.



Част от проекта беше да бъде изготвено ръководство за превенция от трафик на хора в училищата, което да послужи като помагало на вече обучените доброволци в организирането на обучения за техните съученици.



Ръководството съдържа информационни материали и модули, предоставени от Международна организация по миграция, ФА „Анимус”, Фейс ту фейс” и др.



Основен партньор за реализирането на проекта беше Международна организация по миграция – мисия за България и беше подкрепен финансово от Американската агенция за международно развитие.









“Застъпническа мрежа”- Образователна програма



Програмата „ Застъпническа мрежа” имаше за цел да подготви 3 групи от по 20 ученика от Ботевград, Етрополе и Правец да бъдат достойни защитници на човешките права в техните градове и да разпространяват информация в помощ на борбата против трафика на хора в техните училища и ДОВДЛРГ в района.



Тези 3 групи организираха кратки обучения , в рамките на 90 мин. , за свои връстници, подготвиха и реализираха собствени рекламни кампании в местните общности и успяха да предадат своите знания на 950 други деца.

Времевата рамка на проекта беше 10 месеца.



Донор на проекта е Демократичната комисия към посолството на САЩ в България.

Data Privacy Policy

The data in the organization's profile is provided and updated by the organization. It is processed in accordance with the Data Privacy Policy of the NGO Portal. If you are an individual and have objections to the processing of your data, contact the organization or the NGO Portal at admin@ngobg.info or 02 981 5323. You can obtain up-to-date and official information about the organization through the Commercial Register and Register of Non-Profit Legal Entities.

Data from the Central Registry (Jan 2016).

Show CR Data
Намаляване жертвите на насилствена проституция, запознаване на рисковите групи с проблема на насилствената проституция и начините за избягване, запознаване на обществеността с проблемит ена сексуалното насилие, налагане на обществото на нетърпимост към прояви на неуважение на правата на жените