Български   3681 NGOs




NGO Profile

International Council for Cultural Centers

International Council for Cultural Centers

Association
Unactive
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Arts and culture
Local initiative groups
Development of local communities
 
Mission
Сдружението се самоопределя за осъществяване на дейност в обществена полза. Мисията му е да подпомагане на местното развитие и международен обмен между национални мрежи от общностни културни центрове, подобни на читалищата и домовете на културата, в страни от цял свят където такива национални и континентални сдружения съществуват. Засилване на ролята на младите хора в процесите на приемственост от по-вьзрастните поколения и на социална и културна инициативност в самодейните средища в България и по света за формирането на демократично местно самоуправление. Утвърждаване и популяризиране на три основни принципа, отговарящи на световните права на човека, за демократично функциониране на общностните културни центрове (3«с»-та): самостоятелност, самоуправление и самодейност. Свързване на самодейни средища в мрежи на социално и културно сьтрудничество на национално и на международно равнище.
 
Organization Targets
Организацията е създадена през 2008 г. като мрежа от читалища и техни подобни културни асоциации на общностни културни центрове от 50 страни в цял свят. През 2009 г. на мястото на стария занаятчийски дюкян на семейството на Надежда Савова, основател на М3С, в Габрово се експериментира и създава първата Хлебна Къща „Св. Христофор”, вече регистрирана като народно читалище “Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски-2011”. През 2010 г. отваря врати и втората Хлебна Къща в Златарица, а през 2013 г. трета хлебна къща в с.Лобош, близо до гр.Радомир. През 2014 г. отоври врати културен център "Хлебна къща" на Самоводската чаршия във Велико Търново, а в гр.Пловдив предстои да се ремонтира и отвори Хлебна къща в Стария град в непосредствена близост до Балабановата къща.

Last Project

Year:
Проект "Хляб за социална промяна"
 
Description:
Проект "Хляб за социална промяна" (2013 -2014) е финансиран от програмата за подкрепа на НПО в България по ФМ на ЕИП, тематична област „Социално включване и овластяване на уязвими групи“ и тематичен приоритет „Разширяване на предоставяните услуги за подобряване на благосъстоянието на представители на целевите групи“ с основен партньор Български червен кръст - Пловдив, България.

Основната дейност на програмата „Мрежа хлебни къщи“ на Международен съвет на самодейните средища е насочена към постигане на общностна промяна и преодоляване на предразсъдъци и негативни нагласи на една група от обществото към друга. Това се постига чрез т.нар. общностни месения на хляб, които имат социален, терапевтичен и културно-образователен аспект.

Проектът „Хляб за социална промяна“ има за цел да „смеси“ хора от различни групи – маргинализирани общности, малцинства, роми, хора с увреждания, представители на НПО и институции, и тяхното включване в колективното месене на хляб да доведе до сближаване и прекрачване на съществуващите граници между обществото и отделните обособени затворени общности. Със средствата по проекта ще бъде извършен и ремонт на стара хлебопекарна в гр.Пловдив, в която ще се провеждат част от дейностите и общностните събития.

Financial Info

Annual turnover for the last year :
20 000 - 100 000

History

Проект "Укрепване на Мрежата Хлебни Къщи в България" (2012-2014) е финансиран от фондация C.S.Mott, USA. Целта на проекта е да разшири и укрепи мрежата от Хлебни Къщи и инициативи с общностни месения на хляб чрез социално включване на маргинализирани общности в 5 града на България – Габрово, София, Пловдив, Стара Загора и Варна. Подцелите на проекта са да се повиши капацитета на местните координатори, да се развият обучителни програми и собствен метод на работа, за да се въвлекат в общи дейности хора от уязвими групи и да се изследват възможностите за развитието на Хлебните Къщи не само в културно-социален, но и в бизнес аспект като социална иновация и нова форма на социално предприемачество.



от 24 до 27 септември 2014 г. в гр. Велико Търново ще се проведе Първи световен конгрес на общностни културни центрове и техните мрежи. Конгресът е под официалния патронаж на Президента на Република България г-н Росен Плевнелиев и планира участието на представители на национални мрежи от подобни на читалищата културни центрове от над 50 страни от Европа, Азия, Африка, Северна Америка, Южна Америка и Австралия. Това е първата по рода си световна среща, така както и организацията ни домакин на събитието, Международният Съвет на Самодейните Средища (International Council for Cultural Centers), е единствената по рода си световна мрежа от национални мрежи на културни центрове, сродна на International Councils of Museums (ICOM), призната от UNESCO Culturelink и от IFACCA, International Federation of Arts Councils and Cultural Agencies.

Data Privacy Policy

The data in the organization's profile is provided and updated by the organization. It is processed in accordance with the Data Privacy Policy of the NGO Portal. If you are an individual and have objections to the processing of your data, contact the organization or the NGO Portal at admin@ngobg.info or 02 981 5323. You can obtain up-to-date and official information about the organization through the Commercial Register and Register of Non-Profit Legal Entities.

Data from the Central Registry (Jan 2016).

Show CR Data
Развитие, утвърждаване, консултиране, лобиране и застьпничество за международното сътрудничество и авторитет на институции (културни центрове) и индивиди работещи в областта на самодейното творчество, което включва както модерни изкуства така и опазване и предаване на живото културно наследство, разбирано според международните правни механизми ратифицирани от ЮНЕСКО като съвкупността на духовните/религиозни и културни ценности на дадена общност, които спомагат за нейното устойчиво развитие; оказване международна подкрепа на самодейното творчество чрез улесняване на връзката с професионални дейци и експерти в областта на изкуството и фолклора; Институционално укрепване на съществуващи и създаване на нови самодейни средища - главно читалищата в България и други подобни организации в страната и по света - както и развитие на врьзките с институциите, с които те си партнират (училища, библиотеки, музеи, местни организации, религиозни средища и др.) за утвърждаването на културните центрове като местни общностни мултифункционални центрове с културно-просветни, духовни, информационни, социални и/или граждански функции; Подпомагане на традиционните дейности на самодейните средища в областта на културата и фолклора за подпомагане процесите на предаване (трансмисия) и приeмественост на живото културно наследство от едно поколение на друго; Развитие както на традиционните културни елементи така и на нови съвременни форми на изкуството и технологиите за тяхното обогатяване и по-добра служба на обществените нужди; Засилване на ролята на младите хора в процесите на приемственост от по-вьзрастните поколения и на социална и културна инициативност в самодейните средища в България и по света за формирането на демократично местно самоуправление; Утвърждаване и популяризиране на три основни принципа, отговарящи на световните права на човека, за демократично функциониране на общностните културни центрове (3«с»-та): самостоятелност, самоуправление и само