Български   3686 NGOs




NGO Profile

Association for Cultural Initiatives

Association
Unactive
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Arts and culture
 
Mission
• “Сдружение за културни инициативи” е сдружение с нестопанска и общественополезна дейност, изразяваща се в развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, науката и културата.



• Нашият екип се състои от млади и мотивирани хора, обучаващи се, работещи и целящи развитие в сферата на етнологията и хуманитаристиката, които осъзнават ясно нуждата от създаване на възможности за по-широк културен обмен и лесен достъп до културните и научни достижения.
 
Organization Targets
Развитие и утвърждаване на духовните ценности в образованието и културата и гражданското общество: развитие и популяризация на българската култура във всичките и аспекти; обучение и ангажираност на младите хора в България с проблемите на българската култура.

Last Project

Year:
Международен фестивал на етнографския филм - София
 
Description:
За поредна година Сдружение за културни инициативи дава възможност на българската публика да се запознае с достиженията на визуалната антропология. Идеята за подобен форум у нас не е нова. През 1996 г. в София се състои първият фестивал на етнографския филм, а две години по-късно през април 1998 г. визуалният антрополог проф. Асен Баликси и филмовият продуцент Стефан Китанов организират в Дом на киното неговото второ и последно издание, специален гост, на което е един от основателите на cin?ma V?rit? – френският антрополог и режисьор Жан Руш.

През 2010 г. Сдружение за културни инициативи осъзна нуждата един подобен форум, който трябва да започне своето съществуване отново и без прекъсвания този път. Така през ноември 2010 г. бе организирано първото издание на Фестивала на етнографския и антропологичен филм. Специален гост беше именно проф. Баликси, който с филмите си пренесе зрителите от Канадска Арктика през пиринското село Брезница до скалните масиви на Хималаите, a акцент в програмата бяха лентите на Жан Руш (1917 – 2004).

Второто издание на форума бе с акцент „Балкани” и се проведе година по-късно. От българска страна бяха представени филми на доц. Веселка Тончева, доц. Николай Ненов, Симеон Мильов, продуцентска къща „Агитпроп” и др., а сред чуждестранните автори бяха селектирани филми от Сърбия, Гърция, Турция, Македония и Косово.

С оглед на нарастващия интерес на специализираната и широката публика към този филмов жанр от 2012 г. мащабът на форума е разширен. Той се провежда вече в няколко локации в София и под заглавието Международен фестивал на етнографския филм – София. Наред с предвидените прожекции в програмната схема на фестивала са заложени още уъркшопи, презентации, дискусии, лекции и фотоизложби групирани в различни панели. Важна част от изданията представлява и панелът “Младежки визуални проекти”, в който студенти и млади учени, работещи в полето на хуманитарните науки и визуалните изследвания ще представят своята работа.

Всичко за предишните и настоящи издания на фестивала, форми за участие и др. може да намерите на ifefsofia.wordpress.com и ifefsofia.org.

Financial Info

Annual turnover for the last year :
до 5 000

History

Началото на сдружението е поставено през март 2009 г. и до сега има няколко реализирани проекта.



Социализация и популяризация на бюст-паметниците в парк „Борисова градина, София (2009)

Още през месец октомври 2009 г. Сдружение за културни инициативи кандидатства с идейния проект „Социализация и популяризация на бюст-паметниците в парк „Борисова градина, София” за международната награда ПроАрте. След селектиране на проектите от италианска страна, организацията бе поканена да презентира проекта в Рим, през ноември 2009 г. за което е отличена в международната секция от българска страна за „Креативност и иновация” в Европейската година на креативността и иновациите 2009 г. Наградата ПроАрте е включена в официалната програма на събитията за Европейската година на междукултурния диалог 2008 и на Европейската година на творчеството и иновациите 2009. Инициативата се провежда под патронажа на Президента на Република Италия, на Министерството на културните ценности и дейности и на Министерството на общественото образование на Италианското правителство. Проектът предвижда изработване на интерактивна уеб карта и поставянето на информационна указателна табела на територията на парка, съдържащи историята на Борисовата градина, описание и презентация на бюст-паметниците на значими личности от българската история. Целта е да се популяризира българската култура като интегрирана част от световното културно наследство. Към настоящия момент, след кандидатстване пред различни институции и донорски програми проектът не е реализиран.



Международен фестивал на етнографския филм (2010 – 2015)

През есента на 2010 г. организацията успешно реализира първото издание на форум за визуална антропология в София, като през 2015 г. Международният фестивал на етнографския филм ще се проведе за пети път. През годините Сдружение за културни инициативи си е партнирало с различни организации от научната и академична сфера като Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН, Documentary Educational Resources (Бостън), Академичното етноложко сдружение, Българско индианско общество „Орловият кръг”, катедра „Етнология“ към Софийски университет „Свети Климент Охридски“, Студентски съвет на Софийски университет, Културен център на СУ „Св. Климент Охридски”, както и с институции като Френския културен институт в България, Посолство на САЩ в България и др. в подкрепа на реализацията на въпросното събитие. Oт 2012 г. МФЕФ е част от европейската мрежа CAFFE – Coordinating Anthropological Film Festivals in Europe, инициатива насочена към по-добро сътрудничество и комуникация между съществуващите антропологични филмови фестивали в Европа.



Студентски практики (2014)

От февруари 2014 г. Сдружението работи с 11 стажанта по проект „Студентски практики”, финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд. Стажът се състои в обучение и участие на студентите в изграждането на стратегия за реализирането на петото издание на Международен фестивал на етнографския филм, София през месец май 2015 г.



7 дни, 7 каузи (2014)

Сдружение за културни инициативи е един от партньорите на Асоциация за култура Джинга Бразил Капоейра – Португалия в осъществяването на проект „7 дни, 7 каузи” към програма „Младежта в действие” на ЕС. Проектът е многостранен младежки обмен, който включва партньори от Португалия, Обединеното кралство, Чешка република, Естония и България. Неговата цел е да разпространи приоритети от последните седем години на „Младежта в действие” като направи преглед на седемте теми, посветени на всяка една година: Младежко здраве, Интеркултурен диалог, Креативност и иновации, Борба с бедността, Доброволчество, Глобални предизвикателства на околната среда и Европейско гражданство. За повече информация посетете http://7days7causes.blogspot.com/

Data Privacy Policy

The data in the organization's profile is provided and updated by the organization. It is processed in accordance with the Data Privacy Policy of the NGO Portal. If you are an individual and have objections to the processing of your data, contact the organization or the NGO Portal at admin@ngobg.info or 02 981 5323. You can obtain up-to-date and official information about the organization through the Commercial Register and Register of Non-Profit Legal Entities.

Data from the Central Registry (Jan 2016).

Show CR Data
Развитие и утвърждаване на духовните ценности в образованието и културата и гражданското общество: развитие и популяризация на българската култура във всичките и аспекти;; обучение и ангажираност на младите хора в България с проблемите на българската култура.