Български   3686 NGOs




NGO Profile

Hasumi International Research Foundation-Bulgaria

Hasumi International Research Foundation-Bulgaria

Foundation
The organization has updated its information in the database during the past year.
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Healthcare, patients’ rights
 
Mission
Информиране на обществеността и въвеждане на най-съвременни имунологични методи за лечение на онкологичните заболявания в България.
 
Organization Targets
Основната цел на Фондацията е да подпомогне борбата с онкологичните и имунологичните заболявания и свързаните с тях състояния чрез търсене на нови, усъвършенстване и по-добро използване на съществуващи научно-практически методи, системи и средства за профилактика, диагностика, лечение, рехабилитация и борба с болката, както и да подпомогне клиничните изследвания.

Допълнителна цел на Фондацията е да подпомогне хора в напреднала възраст и състояния на инвалидност за осигуряване на по-добри условия за живот в техните домове, хосписи и домове за възрастни хора.

Last Project

Year:
Октомврийски срещи с международно участие, посветени на научни въпроси на имунологията, онкологията и грижата за пациенти и възрастни хора
 
Description:
Международна изследователска фондация Хасуми-България участва в XVII Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC)
В Медицински университет – Плевен се състоя Седемнадесетото издание на този вдъхновяващ форум на младия учен, което бе посветено на 45-годишния юбилей на Alma Mater и се проведе в периода 28 октомври – 2 ноември 2019 г. в Университетския телекомуникационен ендоскопски център (TELEC). Тази година Конференцията прие мотото „Събуди мечтите си!“ (“Awaken your dreams!”).
Организационният комитет се фокусира върху това да включи най-добрите лекции и семинари, които да разширят компетентността на участниците в основните области на медицината и здравните науки. По традиция работният език бе английският.
Международна изследователска фондация Хасуми-България, както и в предишни години, имаше отредена специална Пленарна сесия. Тя се проведе на 1 ноември в зала „Гален“ и продължи 2 часа.
С пленарни академични лекции се представиха:
- Д-р Кеничиро Хасуми, който говори по темата „Combination Therapies of Immature Dendritic cells, Intensity Modulated Radiation Therapy and Chemotherapy indicated for Stage IV and Recurrent Cancers Resulted in Efficient Outcomes“;
- Проф. Дийн Ман от Университета в Мериленд, САЩ се спря на „Tumor antigen directed cellular and antibody immune responses develop in patients with advanced malignancies treated on a protocol that combines immunotherapy (Human Initiated Tumor Vaccine-HITV) with standard of care radiation treatment“;
- Проф. Франк Рьосл от Немския център за изследване на рака в Хайделберг, Германия говори за „Personalized Medicine”, hope or media hype? A critical view“;
- Проф. Златко Кълвачев от Университетска болница Надежда, София, България избра темата „The Current Status and Future Prospects of Oncolytic Viral Therapy“.
Тази година се проведе и Петата есенна школа по иновации в медицината, която се превърна в отличителен белег на MУ-Плевен още от първите конференции. Тази година вниманието беше насочено към два основни важни аспекта в медицината: сексуално здраве и гастроентерология. Освен тези редица други иновативни теми бяха засегнати по време на цялото времетраене на конференцията.
И накрая, организаторите ни призоваваха отново да си припомним казаното от Антоан дьо Сент-Екзюпери в „Малкият принц“: „Най-красивите неща на света не могат да се видят или докоснат; те се чувстват със сърцето.“
От 2015 година насам за 4-ти пореден път ние сме съорганизатор на тази проява. Преди това организирахме и 3 наши самостоятелни срещи в партньорство с МУ-Плевен (през 2012, 2013 и 2014 г.). Стана добра традиция всяка есен от 2012 година насам учени, клиницисти и студенти от Плевен да се запознават с най-новите разработки в тази област, а също и с визията на д-р Хасуми за настоящето и бъдещо приложение на дендритните ваксини при лечението на рака.
За пореден път в работата на форума участваха академик Богдан Петрунов, ръководител на Медицинската секция на БАН, председател на Научно-консултативния съвет на Фондация Хасуми, проф. Иван Черноземски, Председател на Настоятелството на Фондацията и акад. Благовест Сендов, бивш посланик в Япония, който оказа много активно съдействие при създаването Фондация Хасуми.
Причината, че бяхме отново заедно бе, че през годините МУ-Плевен се изяви като най-важният стратегически партньор на Фондацията ни. Университетът в Плевен е бързо развиващо се и уважавано медицинско училище, което внедрява нови технологии в образованието и клиничната практика. Роботизираната хирургия, която вече е емблема не само за МУ-Плевен и града, но и за България пред Европа и света, е едно от нещата, които привличат български и чуждестранни студенти. Направени са стъпки и в друга посока – телемедицината и 3D медицината. МУ-Плевен са първите, които внедриха в употреба 3D маса за виртуални дисекции, която прави реконструкция на двуизмерните образи, получени от скенер и ядрено-магнитен резонанс в триизмерен вариант.
Трябва да се отбележи, че заедно с много български студенти, тук медицина учат и млади хора от всички краища на света, включително и от Япония. Чуждестранни участници в научното събитие бяха млади лекари и студенти по медицина от редица страни: Беларус, Белгия, Германия, Индия, Ирландия, Македония, Полша, Румъния, Русия, Тунис, Турция, Сърбия, Украйна и др. Сред българските участници имаше представители на всички медицински училища в страната (Плевен, София, Варна, Пловдив, от Медицинските факултети на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и Тракийския университет в Стара Загора), Българската академия на науките,УМБАЛ-Плевен и т.н.
Специално трябва да се отбележи подкрепата на ректора на МУ-Плевен-проф. д-р Славчо Томов и на почетния ректор чл. кор. проф. Григор Горчев.

Financial Info

Annual turnover for the last year :
20 000 - 100 000

History

Ежегодни традиционни Октомврийски срещи с международно участие, посветени на научни въпроси на имунологията, онкологията и грижата за пациенти и възрастни хора.

1-ва Национална среща с международно участие – 2007г , организирана съвместно с Българската академия на науките; Хисаря, 19-20 октомври.= Национален семинар с международно участие „Ваксини и рак”, Дряново, 21-22 април 2007 г, организирана съвместно с Клуб „Млад онколог” към Програма „Онкосвят” на фондация „Светът. Запознаване с информация за протичането на V-ия Симпозиум на Международна изследователска фондация Хасуми, „Противоракови ваксини: Само мишки ли можем да лекуваме”, Виена – 2007, 12-14 април 2007.

2-ра Национална среща с международно участие – 2008, под надслов „Възрастните хора – живот с бъдеще” с водещ партньор Министерство на труда и социалната политика. Пловдив, 10-12 октомври.

= Под наш патронаж се проведе Международен симпозиум „Имунотерапия на раковите заболявания – клинични резултати и бъдещи задачи” София, 8-9 май 2008 г.

3-та Национална среща с международно участие – 2009 съвместно с БАН, под надслов „Отворени врати за имунната терапия на рака”.В работата й взеха участие именити учени от България и Япония. София, 30-31 октомври.

4-та Национална среща с международно участие – 2010 г. на тема Онкопрогрес-Онковаксини-2010, съвместно с БАН, София на 29 и 30 октомври.

5-та Национална среща с международно участие – 2011 г. се проведе в рамките на 8-ия Национален конгрес по онкология с международно участие, като фондацията организира единствената 2-часова пленарна сесия на тема терепевтични ракови ваксини, София, Резиденция Бояна, от 10 до 13 ноември.

6-та Национална среща с международно участие – 2012 г. бе под надслов “Онкоимунология – нови хоризонти”. Съ-организатори бяха Медицинският университет-Плевен и Българската академия на науките. Плевен, 26 и 27 октомври.

7-та Национална среща с международно участие – 2013 г. бе за „Ваксини, вируси и съвременно лечение на рака“. Съорганизатори бяха Медицинският университет-Плевен и Медицинското отделение на Българската академия на науките. Плевен, 25 и 26 октомври.

8-та Национална среща с международно участие – 2014 г. бе на тема “Заедно в контрола на рака: имунология, вируси, природни средства”. Съорганизатори отново бяха Медицинският университет-Плевен и Медицинското отделение на Българската академия на науките. Плевен, 24 и 25 октомври.

9-та Национална среща с международно участие – 2015 г., в рамките на XIII-та Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари – проява на Медицинския университет-Плевен. Плевен, 7-10 октомври.

10-та Национална среща с международно участие – 2016 г., в рамките на XIV-та Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари – проява на Медицинския университет-Плевен. Плевен, 10-15 октомври.

11-та Национална среща с международно участие – 2017 г., в рамките на XV-та Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари – проява на Медицинския университет-Плевен. Плевен, 9-14 октомври.

12-та Национална среща с международно участие – 2018 г., в рамките на XV-та Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари – проява на Медицинския университет-Плевен. Плевен, 8-13 октомври.

13-Национална среща с международно участие – 2019 г. в рамките на XVII-та Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари с мото “Събуди мечтите си” – проява на Медицински университет-Плевен. 28 октомври – 2 ноември.

— ” —

2010 година – Създаване и подкрепа във функционирането на „Младо общество за изучаване на ваксини” (допълнителна информация). Основните цели на Обществото са: Обучение на млади медицински имунолози, онколози и биолози. Поддържане на научни и организационни връзки със сродни научни организации в Република България, Япония, Европейския Съюз, САЩ и др. Поддържане на високо ниво на информираност по отношение на най-новите достижения в областта на противораковите ваксини – научни разработки и прилагане в терапевтични схеми.

= Съвместно с фондация „Борба с рака”: издаване на печатни материали:

Алманах ”Ракът, Светът, България”, 2008 година; изнасяне на беседи, набиране и разпределение на дарения от иминостимулиращи препарати.

Участие, съвместно с екип от СБАЛО, в изработването на книгата “Създаване и развитие на онкологичната помощ в България. НАЦИОНАЛНА ОНКОЛОГИЧНА БОЛНИЦА”Том 1, С., 2012 г.

- Съучредителство на италианско-българска експертна група в областта на борбата с рака - февруари 2008 г. - 2012 г.

- Даряване на 5 японски апарата за стопяване на употребени медицински игли - март 2009 г.

- Участие с някои експертни мнения при създаването на концепцията за новата Stem cells clinic V2 на д-р Хасуми (Клиника за използаване на стволови клетки) в Токио.



Обучение на трима изявени специалисти от Медицински университет – Плевен по прилагане на метода на д-р Хасуми в Токио

В Медицинската клиника ICVS Tokyo Clinic, където се прилага HITV (Human Initiated Therapeutic Vaccine – Терапевтична ваксина, получена/инициирана от човека) по покана на ръководството й в лицето на нейния председател д-р Кеничиро Хасуми и директора й д-р Джун Хасуми, на 14-дневен курс на обучение бяха доц. Александър Блажев, д.б. от сектор „Биология” на катедра „Анатомия, хистология, цитология и биология”; д-р Светла Блажева, асистент по Клинична имунология в катедра „Клинична лаборатория, клинична имунология и алергология” и д-р Мирела Василева, асистент от катедра “Образна диагностика и лъчелечение” от Медицински университет – Плевен.

В рамките на курса специалистите се обучавах по теоретическите и практически аспекти при прилагането на терапевтичния метод*, разработен от д-р Хасуми, който се практикува в основаната от него Клиника.

Курсът беше разделен на модули: стандарти и критерии за селекция на пациенти; стадиране; запознаване с прилаганите протоколи (особено с най-последния и актуален Протокол D); стандартни оперативни процедури (SOP); консултиране какви други терапевтични методи да бъдат прилагани (оперативна интервенция; химиотерапия, лъчетерапия); извличане на дендритни клетки от периферна кръв чрез афереза; обработка и съхранение в чиста стая на получените клетки; апликация на (собствени на пациента) дендритни клетки в тумора – под компютърно-томографско насочване; методи за проследяване на пациента след приложените манипулации.

Заключението на д-р Кеничиро Хасуми беше, че курсът е бил успешен и той дава висока оценка и на тримата курсисти.

Идеята бе тези наши специалисти да приложат наученото в практиката, защото предстои по този метод да се работи и в Медицински университет-Плевен, като това ще бъде, по думите на д-р Хасуми, – за първи път в Европа!

По време на престоя на курсистите в Токио се осъществи среща и с Н.Пр. Мариета Арабаджиева, извънреден и пълномощен посланик на България в Япония. Срещата премина в топла и приятелска атмосфера. Проф. Димитров, ректор на Медицински университет – Плевен вече е имал две много ползотворни срещи с посланик Арабаджиева. В резултат на тях вече има начертани някои планове за съвместни инициативи.

Господин Комура запозна посланик Арабаджиева със замисъла на курса, а участниците в него споделиха задоволството си от протичането му. Николай Черноземски се спря на историята на Фондация Хасуми и този неин проект, който направи да стане възможно най-сетне, след 17 години, провеждането на такъв курс и да се даде началото на прилагане на HITV в България.

Посланик Арабаджиева изслуша с особено внимание информацията и обеща пълна подкрепа, доколкото зависи от нея, на целия проект.

Директорът на Международна изследователска фондация Хасуми-България г-н Николай Черноземски присъства по време на провеждането на курса по покана на д-р Хасуми. Идеята бе на място, в работна среда, да се обсъждат и търсят адекватни механизми и логистични модели за бъдещото прилагане на ваксината в България.

Предстои създаването на аналитичен център, състоящ се от специалисти на високи управленски позиции, както и клиницисти от практиката – химиотерапевти, имунолози, клетъчни биолози, лъчетерапевти, хирурзи, интервенционални радиолози. Необходимо е те да очертаят бъдещите дейности – тяхната последователност и ресурсна обезпеченост: като напр. апаратура за афереза, изграждане на чиста стая, набавяне на апаратура за обработка и съхранение на клетки, компютърен томограф и пр.

За цялостното и безпроблемно протичане на курса от административен аспект се грижеше господин Минору Комура, личен асистент на д-р Кеничиро Хасуми и мениджър по международните проекти на Клиниката.

Обучението започна на 22 юли и приключи на 5 август.

Цялото обучение за нашите специалисти бе напълно безплатно!

Пътуването на медицинските специалисти е финансирано от Европейския съюз – NextGenerationEU, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, проект № BG-RRP-2.004-0003.



* МЕТОД

Как работи HITV терапията (Human Initiated Therapeutic Vaccine – Терапевтична ваксина, получена/инициирана от човека)

Дендритни клетки се инжектират директно в тумора.

Високо антигенната информация за рака позволява изключително прецизна атака върху него. При HITV терапията дендритните клетки се инжектират директно в тумора с нашия уникален адювант (вещество, което активира дендритните клетки), като по време на лечението процесът се проследява с компютърна томография.

Този уникален за ICVS-метод (също разработен от д-р Хасуми) усъвършенстван метод на въвеждане на дендритни клетки директно в тялото позволява на дендритните клетки колективно да се „учат“ и да придобиват специфична антигенна информация за собствения тумор на пациента .

„Ваксиниране на тумор“ - Превръщане на самия тумор във фабрика за производство на имунни клетки.

Дендритните клетки, инжектирани в туморите при HITV терапията, разпознават с висока точност антигенната информация за раковите клетки и я насочват към имунните клетки, атакуващи раковите клетки, т.н. killer cells/ „клетки убийци от групата на цитотоксичните Т-лимфоцити.

CTL (Т-лимфоцити-убийци/цитотоксични Т-лимфоцити), се индуцират в организма около втората седмица след прилагането на дендритните клетки и започват да атакуват раковите клетки въз основа на информацията, постъпила от дендритните клетки.

Получавайки точната информация за антигенната характеристика на тумора, тези CTL продължават да атакуват раковите клетки постоянно. С други думи, самият тумор, директно инжектиран с дендритни клетки, се превръща във фабрика, която произвежда CTLs, атакуващи раковите клетки, което води до т.н. “ваксиниране на тумора”.

Нашата HITV терапия “почиства” дори най-малките ракови клетки: премахва раковите клетки от кръвта и предотвратява появата на метастази и рецидиви.

Дори когато туморната маса е отстранена чрез операция или облъчване, остават микроскопични ракови клетки, които не могат да бъдат идентифицирани чрез образна диагностика, и те мигрират по кръвообращението, имплантират се в някои участъци на тялото и могат да инициират раковия процес. И така – възможността за повторна поява няма да изчезне, ако не бъдат отстранени всички ракови клетки в кръвта.

При нашата терапия с HITV туморът продължава да произвежда атакуващи имунни клетки CTL и от „ваксинирания“ тумор в кръвния поток постоянно се изливат високо специфични CTL които пътуват в кръвта по цялото тяло и започват мощна атака веднага след откриването на раковите клетки. Това действие води до предотвратяване на метастазирането и повторна поява на рака.

Data Privacy Policy

The data in the organization's profile is provided and updated by the organization. It is processed in accordance with the Data Privacy Policy of the NGO Portal. If you are an individual and have objections to the processing of your data, contact the organization or the NGO Portal at admin@ngobg.info or 02 981 5323. You can obtain up-to-date and official information about the organization through the Commercial Register and Register of Non-Profit Legal Entities.

Data from the Central Registry (Jan 2016).

Show CR Data
Основната е да подпомогне борбата с онкологичните и имунологичните заболявания и свързаните с тях състояния чрез търсене на нови, усъвършенстване и по-добро използване на съществуващи научно-практически методи, системи и средства за профилактика, диагностика, лечение, рехабилитация и борба с болката, както и да подпомогне клиничните изследвания; допълнителна е да подпомогне хора в напреднала възраст и състояния на инвалидност за осигуряване на по-добри условия за живот в техните домове, хосписи и домове за възрастни хора.