Български   3686 NGOs




NGO Profile

Association Agency for Regional Development - Velingrad/ Centre for Business and Information

Association
Unactive
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Legislation, advocacy, public policies
Economic development
Education
 
Mission
Мисията на Сдружението е да подпомага, насърчава и стимулира развитието на региона чрез разработването и реализацията на различни проекти.
 
Organization Targets
Целите на Сдружението са да подпомага, насърчава и стимулира развитието на фамилния, малкия и среден бизнес, туризма, планинското земеделие, професионалната интеграция и социална адаптация на маргинални групи и гражданското общество, запазване на местните традиции и осигуряване на устойчиво развитие.

Last Project

Year:
Интегриране на ромски общности чрез икономически инициативи
 
Description:
Подпоматане развитието на семеен бизнес сред ромските общности за подобряване на социалният им статус и възможността за икономическо и социално интегриране. Проекта включва финансиране на предприемчиви роми за развитие на собствен бизнес. Водеща организация по проекта е Фондеция "Земята източник на доходи". Проекта е финансиран от Фондация "Америка за България"

Financial Info

Annual turnover for the last year :
20 000 - 100 000

History

? Повишаване качеството на туристическите услуги

1. Създаване на база данни за легловата база и атракционните заведения.

2. Максимално пълно туристическо информационно обслужване на гостите на града и популяризиране на региона на общините Велинград и Ракитово.

3. През 2000 г. е осъществен Проект, съвместно с Читалище “Васил Левски”, за създаване на “Бюро за туристически и социални услуги”. Целта на Проекта е развитие на туристическа и детска анимация, за повишаване качеството на Велинград, като курорт от национално и международно значение.



? Създаване на възможности за развитие на алтернативен и селски туризъм

1. Осъществен е проект за развитието на алтернативен туризъм на територията на Община Велинград, който е съвместна инициатива на Програмата на ООН за развитие ”Възможности 21 век”, фондация “Таим - еко проекти” и АРР/ЦБИ. Проведени са редица семинари с всички заинтересовани частни лица, туристически агенции и обществени организации желаещи да се занимават, развиват и рекламират този вид туризъм. Осъществено е издаването на рекламната брошура “Община Велинград – ваканция в зелено”. Разработени са примерни 8 - и 14 – дневни маршрути за алтернативен туризъм, които са предложени на най-големите туристически агенции в страната, както и на немски туроператори.

2. По съвместен проект на Корпус на мира, ПРООН “Възможности 21 век”, Дружество за защита на децата, Клуб “Отворено общество” и е отпечатана луксозната пълноцветна брошура “Велинград - Туристически еко маршрути”, на български и на английски език, съдържаща снимков материал и текстово описание на най-посещаваните пешеходни и вело- маршрути във Велинград.

3. АРР/ЦБИ участва на туристическите борси в София, Пловдив и Варна, за да популяризира възможностите за туризъм във Велинградска и Ракитовска община.

4. АРР/ЦБИ осъществи проект за прилагане на полския опит в алтернативния и селски туризъм, финансиран от Американската Агенция за Международно Развитие. По проекта е публикуван “Практически наръчник на собственика на селска квартира”, който съдържа конкретни указания за стартиране и управление на такъв бизнес. Това пособие бе използвано за провеждане на седем обучения на собственици на селски квартири в градовете Велинград, Разлог, Гоце Делчев, Кюстендил, Видин, Сливен и Стара Загора, в чието организиране участие взеха местните Агенции за Регионално Развитие. Осигурено бе и преиздаването на рекламна брошура “Велинград – Ваканция в зелено” на английски език.

5. През м. Ноември 2004 г. се проведе Първото заседание на работна група, за изготвяне на проект на Закон за селския туризъм. АРР/ЦБИ участва като член на работната група и чрез анкетни карти, разпространени и попълнени от над 100 туристически обекта и фирми, пряко свързани и заинтересовани от развитието на селски туризъм, отрази мненията за необходимостта от създаване на Закон за селски туризъм.

6. През 2006г. АРР/ЦБИ стана инициатор и съучредител на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите във Велинград, което изигра важна роля за обявяването на Велинград, като СПА столица на България в началото на 2007г.





? Информационно обслужване и организация на средния и дребен бизнес

1. Създаване на информационна база данни за всички партньори на АРР/ЦБИ

2. Изграждане на богата специализирана библиотека в помощ на всички клиенти на АРР/ЦБИ по съвместен проект с Корпус на мира.

3. Комплексно, рекламно и административно обслужване, интернет проучвания.

4. Изграждане на учебен и интернет център с директна доставка на интернет.



? Стимулиране развитието на земеделието

1. Реализирано е информационно проучване в Агро център Пловдив на условията за сертификация на биологична селскостопанска продукция и запознаване на партньорите на АРР/ЦБИ, работещи в този бранш с най-новите изисквания.

2. На 14.10.2000г. организирано от АРР/ЦБИ се проведе първия национален Празник на картофите Велинград `2000, на който вземат участие картофопроизводители, картофопреработватели и фирми, съпътстващи тези дейности. В рамките на празника се организира и кръгла маса на която се обсъждат проблемите на бранша, със съдействието на експерти от Програмата САПАРД. Този празник се превърна в традиционен и се провежда всяка година през м. октомври.

3. На 06.11.2000г. е учредена национална “Асоциация на българските картофопроизводители” с участието на АРР/ЦБИ, която ще подпомага, насърчава и стимулира картофопроизводството в България.

4. През 2004 г. АРР/ЦБИ сертифицира 22 ha земи за биологично производство на билки със сертифициращ орган Soil Association Certification Ltd.- Великобритания.

5. През 2004 г. бе основано Сдружение на производителите на биологични продукти СНЦ „Биопродукт”, АРР/ЦБИ е основател и член на сдружението. Целта на СНЦ „Биопродукт” е популяризиране, стимулиране лобиране на биологичното производство в България.

6. През 2007г. АРР/ЦБИ работи по изпълнението на проект „Екипи на колела“ на Министерство на земеделието и горите и ПРООН за разясняване по места на ОП Развитие на земеделските райони.



? Повишаване на квалификацията на кадрите по браншове

1. АРР/ЦБИ е Център за професионално обучение с лиценз от НАПОО и право да провежда обучения по 10 специалности.

2. Провеждат се квалификационни курсове по заявка на работодател, по заявка от бюрата по труда и финансирани от самите обучаващи се.

3. Провеждат се курсове по “Бизнес английски” - с участие на американски преподавател.

4. Проведени са семинари със специалист от БТПП на тема “Условия за успешен експорт на стоки от Република България”

5. Проведен е семинар на тема “Споразумение за свободна търговия между Република Македония и Република България”, воден от референта за Република Македония в Министерството на търговията и туризма г-жа Ира Павлова

6. Успешно е проведено обучение “Бизнес и предприемачество”, организирано от ПРООН, като СИП за девети клас. Добрите резултати и големия интерес от страна на учениците станаха причина този тип обучение да бъде предвидено и през учебната 2001/2002год., като финансирането отново е осигурено от ПРООН.

7. АРР/ЦБИ Велинград е сред организациите, имащи право да водят курсовете “Започни свой собствен бизнес” и “Започни свой туристически бизнес”, материалите и методологията на които е разработена от Международната организация на труда и одобрена от МТСП.

8. Успешно е проведен и курс за повишаване на продажбените умения и по производствен мениджмънт за производители на мебели с помощта на FLAG CONSORTIUM.

9. Провеждат се курсове за култивирано отглеждане на билки и екологосъобразно събиране на диворастящи билки и плодове, като вече се наблюдават конкретни резултати в посока намаляване на безразборното и унищожаващо естествените популации на диворастящи видове. По тези програми АРР/ЦБИ има обучени 340 човека.

10. За създаване на контакти и подобряване управлението на болниците след здравната реформа в България се проведоха редица срещи на екипите на болниците от Велинград, Тетевен, Свищов и Асеновград, както и семинари по проблемите за акредитация на болниците, воден от специалисти от Министерството на здравеопазването. Екипите на болниците разработиха съвместен проект за компютъризация и създаване на информационна мрежа, който беше одобрен и финансиран от ПРООН “Възможности 21 век”.

11. Пак с финансиране от същата програма се проведе национален семинар за медиите “Позитивните послания”, в който активна участие взеха Велинградските медии.



? Изложение на местни производители

1. В АРР/ЦБИ се организират ежемесечно изложби – базар на всички партньори, в т.ч. фирми производителки и занаятчии, художници и иконописци.

2. Между изложбите се организират презентации на външни фирми:

“Свила”АД – Хасково, “ЛАКПРОМ” София, Сезонна презентация “Всичко за ученика”, фирма “ТЕБИКС” - Пазарджик, предлагаща последните новости в областта на техническата охрана, “Видима Идеал” и “Идеал Стандарт”, “Дестила” АД - Тетевен, “Четпром” ЕООД – Тетевен, ЕТ “Хрисима” и ЕТ “Димана” от Нова Загора, изложби на художници и др.

4 По инициатива на АРР/ЦБИ и Задругата на майсторите “Цепина”, със съдействието на Занаятчийска камара “Кобленц” в Центъра е проведено договаряне за възлагане производството на мебели по мостри на немската фирма “Шумахер”, която предоставя 39 модела за оглед в залата на Центъра. Всички те са разпределени между 12 фирми - партньори на Центъра. Общата стойност на поръчките е около 2 млн. DM

5. Организирани са две участия на велинградски фирми на Видинския Панаир.

6. Ежегодно се провеждат срещи на Партньорите на АРР/ЦБИ, на които се обсъжда настоящата и бъдеща дейност на Центъра, канят се експерти от различни области и се стимулира създаването на добри контакти между фирми и институции, както и формирането на бизнес-общество в района.

7. С финансовата помощ на ПРООН в Асеновград е проведено съвместно изложение на четири общини: Асеновград, Тетевен, Свищов и Велинград.

8. През март 2001г. ЦБИ/АРР и техните партньори взеха участие в изложението София 2000 – Мост през Балкана в НДК гр. София. Доброто представяне на 26-те фирми и занаятчии беше отчетено и Община Велинград получи награда от 1000лв., като най-добре представила се Община.

9. През 2004 г. и 2005 г. ЦБИ/АРР участва на Биофах /Панаир на биологични продукти/ в гр. Нюрнберг, Германия, където представи биологични билки и сладка от диворастящи плодове.

10. От 2004 г. ЦБИ/АРР работи по Проект “Изграждане на капацитет за регионално развитие в съответствие с Лисабонската стратегия” разработен от НМБР и финансиран от Британското посолство. По проекта бяха проведени семинари на тема „Специфични изисквания и стандарти на ЕС” в сектор туризъм, шивашки производители, мебелни производители и земеделски производители. ЦБИ/АРР съдейства за събиране на информация и изготвяне на фирмен профил на мебелни фирми, земеделски и туристически фирми от региона, както и при организиране на семинара по туризъм. Бяха сформирани групи, които участваха в работно посещение и обмяна на опит: Земеделски и туристически фирми в Шотландия, мебелни фирми в Италия.



? Популяризиране на местните занаяти

1. Поддържа се постоянна изложба – базар на занаятчийски произведения

2. Организират се тематични изложби във връзка с различни празници като Великден, Коледа, Баба Марта и др. на които се представят уникални занаятчийски произведения от Чепинският край

3. В тематичните изложения се включват и произведения на деца страдащи от различни заболявания, както и на такива лишени от родителска грижа с което се подпомагат домовете за тези деца.



? Съхраняване традициите на региона

1. Тези два приоритета са залегнали в стратегията на АРР/ЦБИ при всички негови инициативи, свързани с организацията на средния и дребен бизнес; представянето на местните производители и занаятчии и всички мероприятия, подпомагащи подобряването на туристическия пазар в община Велинград.

2. Ползотворно е сътрудничеството на АРР/ЦБИ с американската организация Aid to Artisans, подкрепяща развитието на занаятчийски и приложни производства в различни части на света. Благодарение на тяхната подкрепа Велинградска Община беше включена в пътеводител на Родопите, издаден с подкрепата на Асоциацията на Родопските Общини.

3. В рамките на проект “Заетост чрез подкрепа на бизнеса” на МТСП и ПРООН всяка година занаятчии то региона участват в Коледен пазар на занаятите в гр. София.



? Разработване целенасочени проекти във връзка с развитието на община Велинград

1. АРР/ЦБИ е местен координатор на ПРООН “Възможности 21 век” (UNDP)

2. Успешно е реализиран проекта на ПРООН и АРР/ЦБИ за възстановяването на дендрариума и дивечоразвъдника в Техникума по горско стопанство”Христо Ботев”

3. Под егидата на ПРООН “Възможности 21 век” и с участието на местните координатори по Проекта Община Велинград и Община Тетевен се побратимиха и подписаха договор за сътрудничество.

4. С финансиране от ПРООН е реализиран Проект за култивирано отглеждане на билки и взаимопомощ в общността във връзка с използването на ниско добивни и ерозирали земи за билко производството в Община Велинград. Към настоящия момент има създадени 35 дка насаждения от билки, проведени са 5 курса за билкосъбирачи, разкрити са пунктове за изкупуване на диворастящи билки, обработени и предадени са 25 тона билки.

5. Разработен е проект за изграждане на етнографски музей на открито, свързан с реставриране на съществуващи, интересни от историческа гледна точка тепавица и валявици. Предвиденото местоположение на обекта е квартал Чепино, в близост до уникалния карстов извор Клептуза. Същият е включен в общинския и областния план за регионално развитие 2001-2006 година, като е декларирана подкрепа от страна на Министерство на икономиката.

6. АРР/ЦБИ работи по Проект “Заетост чрез подкрепа на бизнеса" за подпомагане на микро и малките фирми, предоставяйки им пакет от услуги: бизнес обучение, юридически, финансови и маркетингови консултации, информация, административна помощ, както и схема за финансов лизинг с общ фонд от 150 000 $.

7. АРР/ЦБИ осъществи по програма ФАР проект за създаване на Виртуален инкубатор за култивиране на билки и взаимопомощ в общността. Целта е да се подпомогне процеса на създаване на семеен бизнес в земеделието, в частност в билкопроизводството. Партньори по проекта са Общините Велинград и Ракитово. В резултат на добрата реализация на проекта на територията на двете общини стартираха 26 малки семейни бизнеса, а проектът е номиниран за един от 10-те най-успешни проекта на SMAEP в България.

8. Добри практики на АРР/ЦБИ – Велинград са в основата на стартиралия в края на 2002 г. компонент “Билки и заетост” на проект “Заетост чрез подкрепа на бизнеса” на МТСП и ПРООН. Компонентът е финансиран от Правителството на Кралство Норвегия. В резултат на постигнатите добри резултати МТСП и Норвежкото посолство отпуснаха допълнително финансиране и от 2004 год стартира компонент “Подкрепа на производителите на билки и алтернативни земеделски култури” част от проект “Заетост чрез подкрепа на бизнеса”. По този проект са създадени нови 6 центъра за работа по компонента и се обучават хора за култивирано отглеждане на билки и алтернативни земеделски култури.

9. АРР/ЦБИ – Велинград получи финансиране за изпълнение на проект “Социална адаптация и професионална ориентация на млади хора от Общините Велинград и Тетевен” от Посолството на Канада в град Букурещ. Целта е да се подпомогне младото поколение в процеса на избор на професия, което да гарантира успешната им реализация в обществото. В проектът участват 140 млади хора от двете общини.Общата стойност на проекта е 5 000$. Изпълнението на този проект е свързано със споразумението за побратимяване на Община Велинград и Община Тетевен.

10. АРР/ЦБИ – Велинград получи подкрепа и финансиране от Британския екологичен фонд за създаване на Учебно- производствен център за преработка на диворастящи плодове и гъби, който се реализира през 2003 г. В рамките му се извърши еко- сертифициране на района, богат на суровина и процеса на нейната преработка.

11. АРР/ЦБИ - Велинград е съучредител на сдружение “Добри Алтернативи”, което осъществява програми и проекти, насочени към развитието на алтернативен туризъм и органично земеделие, опазване на околната среда, развитие на гражданското общество и социалната интеграция на групи в неравностойно положение.

12. АРР/ЦБИ - Велинград е съучредител на сдружение “Национална мрежа за бизнес развитие”, в която участват още 38 бизнес центъра от цялата страна, създадени по проект “Заетост чрез подкрепа на бизнеса” на МТСП и ПРООН.

13. През 2003г. АРР/ЦБИ – Велинград участва като партньор в реализирането на проект “Разработване и внедряване на регионален туристически продукт Места – Чепино”, финансиран от програма ФАР АКСЕС. По проекта беше разработен шест дневен туристически пакет за региона “Места – Чепино” и четиринадесет уикенд пакети, и се организира и осъществи експедиентски тур в района на Гоце Делчев, Разлог и Велинград с участието на туристически агенции и туроператори от Гърция и страната.

14. През 2003г. АРР/ЦБИ – Велинград участва в разработването на Национална Стратегия и План за действие за еко-туризма в България. Стратегията бе официално връчена на правителството на Р България на 30.01.2004г. АРР/ЦБИ - Велинград участва в изпълнение на стратегията в сектор “Управление на информацията – най-добри практики в еко-туризма”, “Развитие на еко-туристическото предприемачество – създаване на центрове за еко-туристически бизнес, консултантски услуги, финансови механизми за стимулиране на еко-туризма”, “Маркетинг и реклама”, “Развитие и обучение на човешките ресурси”, “Институционално развитие – включване на стратегиите за еко-туризъм в плановете за регионално и общинско развитие”.

15. АРР/ЦБИ -участва в осъществяването на проект Регионална инициатива „Места – Чепино” за интегриране на малцинствата. Проектът обхваща Регион „Места – Чепино” включващ следните общини по поречието на р. Места и Чепинското корито: Гоце Делчев, Хаджидимово, Сатовча, Гърмен, Разлог, Якоруда, Белица, Велинград и Ракитово. Целта на проекта е разширяване на интеграцията на малцинствени групи в регион „Места – Чепино”, чрез изграждане на регионална инициативна група. Сформирани са две Местни Инициативни Групи – в Община Велинград и община Ракитово, чиято основна задача е изработване на стратегически план за развитие на региона.

16. АРР/ЦБИ учасва в осъществяването на Проект „Опазване на биологичното разнообразие в ландшафта на Родопите”, съвместна инициатива на Програмата на ООН за развитие в България /ПРООН/ и Министерство на земеделието и горите /МЗГ/. Целта на проекта е подпомагане на хората от Родопите в усилията им да съхранят местната природа и да работят за постигането на икономическо, културно и социално развитие на региона. АРР/ЦБИ по този проект продължава да развива досегашните дейности по проект “JOBS”, свързани с биологичното земеделие и туризъм, както и изградения по проект с Британското посолство Учебно – производствен център за технологии за преработка на диворастящи плодове и изградения инкубатор за производство на сертифицирани за биологично земеделие разсади и семена.

17. От 2004 г. АРР/ЦБИ работи по Проект „Урбанизация и социално подпомагане на райони с преобладаващо малцинствено население”, осъществяван по национолната програма ФАР 2002, насочен пряко към решаването на социално – икономическите проблеми на етническите малцинства, и най-вече на тези, свързани с бедността и безработицата. Проекта се реализира в шест общини, а именно - Пазарджик, Стара Загора, Лом,Омуртаг, Дулово и Венец. Целите на проекта са: Поощряване на социалната и икономическа интеграция на граждани от малцинствен произход в неравностойно положение; Подобряване на условията на живот на граждани от етническите малцинства и техния достъп до обществени услуги; Насърчаване на добри междуетнически взаимоотношения. ЦБИ/АРР работи по проекта, предоставяйки професионално обучение в строителни професии на безработни от етническите малцинства.

18. През 2003 – 2004г. АРР/ЦБИ работи като партньор по проект „Привличане на бизнеса за по – ефективно участие в борбата срещу корупцията в Община Велинград“ на Центъра за икономическо развитие. Проекта е по програма „Гражданско общество срещу корупцията“ на Коалиция 2000 и се реализира с финансовата подкрепа на Американската агенция за международно развитие.

19. През 2005 г. АРР/ЦБИ разработи и реализира два проекта, финансирани от НДФ „13 века България”. Проект „Обновяване на войнишките паметници в Община Велинград” – резултатите от реализиране на проекта са: Възвръщане на добрия изглед на войнишките паметници в Община Велинград; Подобряване цялостния изглед на града; Възпитание в преклонение пред загиналите и зачитане уроците на историята.

Проект „Обновяване на картинна галерия – Велинград” – След реализиране на проекта, Картинната галерия се превърна в съвременен център на културата в града даваща възможност за представяне по най – подходящ начин на различни произведения на изкуството.

20. От 2006г. до 2009г. АРР/ЦБИ участва като партньор в реализацията на проект „Термае Еуропае“, който има за цел да популяризира културното и историческото наследство на градовете с термални извори в Европа. Проекта се реализира по програма Култура 2000 на ЕК. Водеща организация е Община Карлови Вари – Чехия, а като партньори участват 27 града от цяла Европа. Проекта е с продължителност 3 години и предоставя възможност за обмен на култура, традиция и добри практики по отношение използването на термалните води между участниците в него

Data Privacy Policy

The data in the organization's profile is provided and updated by the organization. It is processed in accordance with the Data Privacy Policy of the NGO Portal. If you are an individual and have objections to the processing of your data, contact the organization or the NGO Portal at admin@ngobg.info or 02 981 5323. You can obtain up-to-date and official information about the organization through the Commercial Register and Register of Non-Profit Legal Entities.

Data from the Central Registry (Jan 2016).

Show CR Data
1. Подпомага фамилния бизнес, малките и средни предприятия 2. Подпомага социалната и професионална интеграция на безработните 3. Подпомага развитието на туризма;4. Подпомага развитието на планинското земеделие;5. Подпомага устойчивото развитие на региона