Български   3686 NGOs




NGO Profile

Public Policies Watchdog Forum

Foundation
Unactive
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Legislation, advocacy, public policies
Youth issues, policies and research
Economic development
 
Mission
Мисията на фондация ФОРУМ е да насърчава, развива и защитава ценностите на демократичното общество в България.
 
Organization Targets
Сред основните цели на ФОРУМ са:



- да подпомага и стимулира утвърждаване на добри практики за европейска интеграция и регионално сътрудничество в България;



- да предлага независима експертна оценка на публични политики и на програми и проекти, провеждани от държавни и частни организации;



- да подпомага държавни и частни организации в техните усилия свързани усвояването на средства от Европейски и други фондове, включително подготовка и управление на проекти, участие в апликационни процедури и др.;



- да подпомага развитието, интеграцията и успешната реализация на млади хора и различни групи в неравностойно положение;



- да подпомага успешния трансфер на добри световни практики в подкрепа на един по-висок жизнен стандарт за гражданите на Република България.

Last Project

Year:
СЪЗДАВАНЕ НА ПЧП „СЕВЕРОЗАПАДЕН РЕГИОНАЛЕН БОРД „ОБРАЗОВАНИЕ-БИЗНЕС“
 
Description:
"СЪЗДАВАНЕ НА ПЧП „СЕВЕРОЗАПАДЕН РЕГИОНАЛЕН БОРД „ОБРАЗОВАНИЕ-БИЗНЕС“

Проектът се изпълнява от Форум за наблюдение и анализ на публични политики, в партньорство с Областна администрация - Враца, Областна администрация – Ловеч и Областна администрация – Монтана.

Проектът има за цел:

- Да повиши ефективността на междусекторно взаимодействие в областта на ПОО в областите Ловеч, Враца и Монтана;

- Да спомогне за подобряване на качеството на образователните услуги в трите области;

- Да създаде условия за подобряване на социално-икономическата среда и задоволяване на увеличеното търсене на човешки ресурс с адекватни професионални квалификации и компетентности.

Основни дейности:

- Изследване на съществуващите механизми за взаимодействие и връзки между институциите на централно и местно ниво и бизнеса при формулирането, прилагането и мониторинга на регионални и местни политики, свързани с професионалното образование и обучение (ПОО) в областите Ловеч, Враца и Монтана;

- Събиране на данни за добри практики за координиране и подпомагане на сътрудничеството между местните власти, социалните партньори и бизнеса при формулирането, изпълнението и мониторинга на регионалните политики в областта на ПОО;

- Картографиране на участниците в публично-частното партньорство СРБ „Образование-Бизнес“;

- Създаване на Северозападен регионален борд „Образование-Бизнес” и стариране на текущата работа на Борда.

Очаквани резултати:

1. Проведено изследване, което да послужи за:

- оценка на ефективността на взаимодействието между местните власти и бизнеса при формулирането и провеждането на образователните политики в трите области;

- идентифициране на успешни практики на сътрудничество между училища и работодатели;

- идентифициране на проблеми и ограничения пред активното участие на бизнеса и социалните партньори в процесите, свързани с управлението на професионалното образование на местно ниво и пред сътрудничеството между работодателите и училищата във всяка от трите области;

- очертаване на механизми за ефективно адаптиране на професионалното образование към нуждите на местния бизнес;

- изготвяне на препоръки за конкретни действия, инструменти и координационен механизъм,
насочени към подпомагане на за партньорското управление на професионалното образование в областите Ловеч, Враца и Монтана.

2. Събрана и систематизирана информация за добри практики за координиране и подпомагане на сътрудничеството между местните власти, социалните партньори и бизнеса при формулирането, изпълнението и мониторинга на регионалните политики в областта на професионалното образование и обучение, което ще подпомогне идентифицирането на подходящи модели за бързо адаптиране на професионалното образование към

3. Създаден активен инструмент за лесен достъп до информация за Борда и контакти към членовете му, чрез направеното картографиране на участниците в публично-частното партньорство от Северозападен регионален борд „Образование-Бизнес“.

4. Създаден Северозападен Регионален Борд „Образование-Бизнес“:

- с ясна структура отчела резултатите от направеното проучване на съществуващите механизми и практики за взаимодействие и участие при формулирането и реализирането на местните политики за ПОО, идентифицираните пречки пред адаптирането на професионалното образование към потребностите на регионалните икономики и идентифицираните като подходящи модели сред проучените добри практики.

- като регионална мрежа/платформа, която да изпълнява ролята на посредник/координатор на съвместните действия на регионалните и местните власти, социалните партньори и бизнеса, свързани с управлението в сферата на професионалното образование и обучение в областите Ловеч, Враца и Монтана.

След създаването си Северозападен регионален борд „Образование-Бизнес“ ще функционира като публично-частно партньорство, координиращо и подпомагащо сътрудничеството между местните власти, социалните партньори и бизнеса при формулирането, изпълнението и мониторинга на регионалните политики в областта на професионалното образование и обучение (ПОО).

Проектът е на стойност 79 833.38 лв. безвъзмездна финансова помощ, в това число 85% съфинансиране от Европейски социален фонд в размер на 67 858.38 лв. и 15% национално финансиране, в размер на 11 975.00 лв.

Повече информация за ОП „Добро управление” 2014-2020, политиките, програмите и структурните фондове на Европейския съюз и за процедурата, в рамките на която е финансиран проекта, можете да намерите на: https://www.eufunds.bg/archive2018/index.php/bg/op-dobro-upravlenie

Financial Info

Annual turnover for the last year :
5 000 - 20 000

History

“Доклад от проучване на подходите за приобщаване и социално сближаване в общностите, в които живеят бежанци в България”



В периода юни-септември 2017 година, по поръчка на фондация Чарлз Стюарт Мот, в качеството си на независим наблюдател проведохме проучване на подходите за приобщаване и социално сближаване в общностите, в които живеят бежанци в България.



Изготвеният доклад прави преглед на правната и институционална рамка, в това число и медийната среда, в която въпросното приобщаване и социално сближаване се случват, като обръща специално внимание на културните и социални норми, влияещи на този процес. В рамките на проучването проведохме 36 дълбочинни интервюта с представители на Държавна агенция за бежанците, гражданския сектор, местната власт и бизнеса, които споделиха своя опит и добавиха допълни щрихи към общата картина на проблема.



Идентифицирани бяха основните пречки пред социалното включване на бежанците и направеното до момента в тази посока.



В доклада може да бъдат намерени и примери за успешни или многообещаващи инициативи, които да послужат за извор на нови идеи и партньорства. Описаните практики са приложими към социалното включване и на други маргинализирани и уязвими групи.



Резюме на доклада е достъпно на английски език на Интернет страницата на форум - http://www.forum-bg.org/files/custom/Bulgaria%20Research%20Summary_edited.pdf.



Пълният текст на доклада е достъпен на Интернет страницата на форум - http://www.forum-bg.org/files/custom/REPORT_BULGARIA_edited.pdf и на официалния портал на ЕС за интеграция на мигранти - https://ec.europa.eu/migrant-integration/librarydoc/community-based-approaches-to-inclusion-of-migrants-and-refugees-in-bulgaria.





***



"Създаване на Съвет на Общността към Районна администрация „Средец”"



Проектът има за цел да създаде Съвет на Общността към РА „Средец”. Изпълнява се от от група граждански организации - фондация „Форум”, сдружение „Фрагмент”, фондация „Зеленика”, фондация „Група Град” и гражданска инициатива „Спаси София” - в партньорство с Районна администрация „Средец”, с финансовата подкрепа на Програма Европа 2016 г. на Столична община.



Създаването на тази общностна структура цели катализиране на процесите по изграждане на динамична, благоприятна и справедлива среда в район „Средец” и повишаване на взаимното доверие между районната администрация и гражданите.



Участието на гражданите в процесите на вземане на решения на местно ниво е от ключово значение за прозрачността в работата на местните власти. Формулирането на местните приоритети, приемането на стратегически документи и програми за развитие, както и формирането на местните бюджети изисква високо мотивирана и квалифицирана местна администрация. За да бъдат успешни действията на тази администрация, обаче, те трябва да бъдат подкрепени от местната общност. Единственият начин това да се случи е чрез действителното включване, участието и трайната ангажираност на широк кръг обществени групи, представящи различни за конкретната общност гледни точки. Най-ефективната и достъпна форма на включване на общността в процеса на взимане на решения и консултация на процесите, протичащи на местно ниво, са обществените съвети.



Съветът на Общността към РА „Средец” е консултативен орган за гражданско участие, който подпомага и подобрява работата на районната администрация (от една страна) и активизира местната общност за включване в местното и регионално развитие и в решаването на важни обществени проблеми (от друга страна). Всичко това в подкрепа на капацитета на РА и изграждане на работещо партньорство между нея и гражданите.



В рамките на проекта бяха разработени, обсъдени и приети принципите, структурата, механизмът на включване, ролите и правилата на работа на Съвета. Организирана бе среща с местната общност в района и други заинтересовани страни, на която бе представена идеята за създаване на Съвет на общността, плановете за нейното осъществяване и как общността на район Средец може да се включи в нейното реализиране.



В рамките на две модерирани групови дискусии с участието на представители на екипа на проекта, РА „Средец” и други заинтересовани страни бяха определени тематичните групи и приоритетни теми - краткосрочни и дългосрочни, в рамките на и по които ще работи Съвета.



В рамките на проекта Съветът проведе своите първи срещи, в рамките на които бяха идентифицирани потребностите в района и бяха определени приоритетите в краткосрочен и дългосрочен план.



На Интернет страницата на РА „Средец” бе създадено споделено виртуално място на Съвета, където се публикуват документи и информация, които Съветът произвежда - протоколи от срещи, решения, експертни доклади и т.н. Страницата ще се използва и за отправяне на покани към граждани и други заинтересовани страни за изпращане на предложения, мнения, коментари и пр.



В края на проекта, резултатите бяха споделени с обществото и представени пред представители на други РА в СО и гражданския сектор.



Проектът си постави амбициозната задача да изгради действащ съвет и да го превърне в съществен фактор за развитието на Район „Средец”.



Срок на изпълнение на проекта: 19.05.2016 г. – 25.11.2016 г.



Общ бюджет на проекта: 9350 лева, от които 8500 лева безвъзмездна финансова помощ от Програма Европа на СО и 850 лева съ-финансиране осигурено от партньорите по проекта.



Повече за създадения в рамките на проекта Съвет на общността към РА Средец може да научите на Интенет страницата на съвета: http://sredec-sofia.org/bg/page/898/novini-ot-syveta



* * *



„Активно родителство: модел за насърчаване на включването на училищните настоятелства във формулиране на политики и вземане на решения съвместно с училищното ръководство”



"Активно родителство" е инициатива на Асоциация Образователно Лидерство и фондация "Форум за наблюдение и анализ на публични политики", финансирана от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г..



Проектът има за цел да повиши активността и ангажираността на училищните настоятелства в дейността на училището. Това може да се изразява както в участието им при формиране на училищните политики, така и в окуражаването на настоятелствата да предлагат нови решения и подходи за промяна и подобряване на образователната среда.



За да бъде постигната целта на проекта, бяха реализирани следните дейности:



- Анализ на нормативната уредба, касаеща дейността на училищните настоятелства;



- Анализ на правомощията, които имат настоятелствата в България и най-добрите европейски и световни практики по отношение на включването на родителите и обществеността в планиране и провеждане на училищни политики;



- Създаване на модел за текущ мониторинг на дейността научилищата в България от училищните настоятелства със специален акцент върху степента на включване на деца от уязвими групи в образователния процес;



- Обучение на екипи от 4те пилотни училищни настоятелства за провеждане на мониторинг по създадения модел;



- Провеждане на текущ мониторинг в 4те пилотни училища от обучените екипи на училищните настоятелства;



- Изработване на предложения за промени на основата на проведения мониторинг и внасянето им за обсъждане с училищното ръководство;



- Анализ и оценка на дейността на училищните настоятелства по време на мониторинга;



- Заключителна конференция за споделяне на опита на екипа от приключилия проект и разпространение на резултатите сред представители на всички заинтересовани страни;



В допълнение към основните дейности по проекта, екипът на фондация ФОРУМ проведе обучение на екипа на Асоциация Образователно Лидерство за повишаване на капацитета му за провеждане на мониторинг на училищни политики.



Участници в проекта са училищните настоятелства на 4 училища в страната - СОУ "Любен Каравелов", гр. Копричщица, 9 ОУ "п. К. Яворов", гр. Благоевград, 5 ОУ "Алеко Константинов", гр. Пловдив и 104 ОУ "Захари Стоянов", гр. София. По този начин в инициативата са включени минимум 60 родители, 4 директори и 8 учители от съответните училищни настоятелства и училищни ръководства.



Общ бюджет на проекта: 18 812,54 евро, в това число собствен принос на партньорите по проекта в размер на 2000 евро.



Резултати от проекта са достъпни на http://www.forum-bg.org/?cid=13&NewsId=73



***



„Създаване на Визия за развитие на район „Триадица“ до 2025 – общо начинание на гражданите и районната администрация”



Проектът се финансира от Програма Европа 2015 на Столична община.



Общата цел на проекта е да бъде насърчено активното сътрудничество между гражданските организации и местната власт в процеса на изготвяне на публични политики, чрез използването на механизми за допитване, публична консултация и обществен дебат по въпросите касаещи живота и интересите на гражданите в Район „Триадица“, което ще позволи по-активно участие на гражданите в процесите на взимане на решения и по-конкретно в създаването на визия за мястото, в което живеят и работят.



Специфични цели на проекта:



- Утвърждаване на работещото партньорство между Район Триадица и фондация ФОРУМ за наблюдение и анализ на публични политики, както и между Район Триадица и други активни граждани и граждански структури в района;



- Създаване на Визия за развитие на СО - Район „Триадица“ до 2025 г. - съвместно начинание на гражданите и районната администрация и естествено продължение на успешното сътрудничество между екипа на фондация ФОРУМ и администрацията на район „Триадица“;



- Утвърждаване на добра практика на общуване на ниво район, която може да бъде трансферирана и мултиплицирана в други общини/райони в София и България;



- Повишаване на доверието в диалога между гражданите и районната администрация.



За да бъдат постигнати общата и специфичните цели на проекта бяха реализирани следните дейности:



- Провеждане на проучване на общественото мнение за визията на район „Триадица” през следващите 10 години - В рамките на дейността ще бъде организирано допитване до гражданите, живеещи в района (100 лични интервюта) за визията на Триадица през следващите 10 години (със специален акцент върху мнението на младежи и хора в активна възраст между 18 и 40 години).



- Организиране на 3 групови дискусии:



• с представители на районната администрация за тяхната визия за: работата на районната администрация (и в смисъла на правомощия); ролята на администрацията в отношенията с гражданите; диалога с гражданите и мястото на младите хора в бъдещето на техния район.



• с представители на НПО сектора за бъдещето на района.



- Изработване на Визия за развитие на СО Район „Триадица“ 2016-2025 - В рамките на тази дейност екип от фондация Форум и район „Триадица” ще направи обобщение на резултатите от предишните дейности и на тяхна основа ще изработи Визия за развитие на СО Район „Триадица“ 2016-2025.



- Организиране на финално събитие за представяне на Визията за развитие на район „Триадица“ до 2025 – В рамките на тази дейност ще бъде проведено представяне на Визията и всички останали резултати от проекта и възможностите, които те предлагат за продължаване на работата между гражданите и институциите на местно равнище в София и район „Триадица”.



- Дейности за осъществяване на информация и публичност на проекта.



Във връзка с осигуряването на публичност на дейностите и финансирането по проекта ще бъдат отпечатани 100 брошури, представящи целите и резултатите от проекта, както и финансирашата го Програма Европа. Всички материали създадени в рамките на проекта ще бъдат публикувани на Интернет страниците на партньорите. Информация за проекта ще бъде разпространявана регулярно и на страниците на фондация „Форум” в социалната мрежа Facebook.



Срок на изпълнение на проекта – 5 месеца

Бюджет на проекта – 11 119,72 лв. (10 000 лева безвъзмездна финансова помощ от страна на Столична община и 1 119,72 лева собствено участие на фондация ФОРУМ).



***



„За по-добро управление на София - създаване на работещо партньорство между НПО сектора, столична община, районните администрации и Столичен общински съвет” - Проектът се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.



Общата цел на проекта е да създаде партньорство между неправителствени организации, столична община, районните администрации и Столичен общински съвет.



Специфични цели на проекта са: установяване на синергия в работата на гражданския и публичния сектори; създаване на ефективен механизъм за повишаване на доверието в неправителствения сектор в столицата.



За постигане на тези цели:



1. Беше създадена мрежа от представители на неправителствения сектор в столицата, Столична община, районните администрации и Столичен общински съвет;



2. Изработени бяха "Правила за работа на мрежата за междусекторно партньорство в Столична община";



3. Беше развита мрежата чрез провеждане на срещи;



4. Осъществени бяха дейности за публичност на резултатите - Издаван бе и разпространяван сред заинтересовани страни, кратък бюлетин, описващ по-важните разгледани теми и решения от срещите; Създадена бе и активна Интернет страница на мрежата – www.forumzasofia.net.



5. Oрганизирани бяха финални работилници, на които бяха представени и обсъдени резултатите от работата на мрежата и някои от проблемите, възникнали по време на срещите на мрежата.



Период на изпълнение на проекта: 21.11.2014 – 21.09.2015 г.



Общ бюджет: 4 973 евро (86% безвъзмездна финансова помощ от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. и 14% съфинансиране осигурено от фондация ФОРУМ).



***



„Повишаване активността на гражданския сектор за налагане на прозрачност в работата на Столичен общински съвет” - Проектът се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.



Общата цел на проекта е да насърчи и подпомогне активността на гражданите и неправителствените организации и включването им в процесите на обсъждане и взимане на решения, касаещи териториалното развитие на столицата.



Специфична цел на проекта е да допринесе за повишаване на прозрачността в работата на "Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика" към Столичен общински съвет (СОС).



За постигане на тази цел бе осигурено регулярно наблюдение на седмичните заседания на „Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика” на СОС, последвано от експертен анализ на информацията, представен на разбираем език под формата на месечен бюлетин, разпространяван сред заинтересовани страни, давайки им време за реакция.



Проектът идентифицира и започна работа с активни неправителствени организации и неформални групи с цел обединяване на техните усилия за създаване на здравословна, модерна, адекватна и функционална градска среда в столицата.



Период на изпълнение на проекта: 31.10.2014 – 31.10.2015 г.



Общ бюджет: 22 198,40 евро (90% безвъзмездна финансова помощ от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. и 10% съфинансиране осигурено от фондация ФОРУМ).



Проектът бе успешно пренесен като подход и в община Пловдив, където бе реализиран от екипа на фондация Бауерзакс.



Всички записки от заседания и бюлетини са достъпни на http://www.forum-bg.org/?cid=29



***



„Добро управление на Район "Триадица" чрез прилагане на механизми за повече прозрачност и по-активно гражданско участие” (14.06 - 30.10.2013 г.)



Основна цел на проекта бе да бъде насърчено активното сътрудничество между гражданските организации и местната власт в процеса на изготвяне на публични политики, чрез използването на механизми за допитване, публична консултация и обществен дебат по въпросите касаещи живота и интересите на гражданите в даден район.



Проектът бе реализиран в партньорство с район „Триадица” на Столична община.



В рамките на проекта се проведоха следните основни дейности:



- Проучване и събиране на становища от заинтересовани страни за актуален проблем в границите на район „Триадица”;



- Анализ на проведеното проучване и избор на актуален проблем, който да стане тема на обществено-консултативния процес;



- Анализ на нормативната уредба (на централно и местно ниво), касаеща избраната тема за обществена консултация в района и създаване на „пътна карта” на проблема – дейността има за цел да идентифицира законовата база, ангажираните с темата административни структури (централни и местни), техните правомощия, засегнатите и заинтересовани страни, как ще им се отрази едно или друго решение и възможните алтернативи. Всички събрани данни се нанасят в така наречената "пътна карта", в която се изброява и какви допълнителни данни са необходими, по какъв начин да бъдат намерени, какви са възможните въздействия от всяка разгледана алтернатива, кои ще са засегнатите страни, кои въздействия ще се нуждаят от по-задълбочен анализ. Пътната карта също така очертава плана за консултации, както и кой с какви отговорности ще управлява консултативния процес;



- 2 групови дискусии и 20 дълбочинни интервюта с представители на заинтересованите страни - граждани, бизнес, районна администрация - за мнения по проблема, анализа на нормативната уредба и избора на предложения за възможни варианти. След приключване на дискусиите и отразяване на резултатите от тях, "пътната карта" беше публикувана на Интернет страниците на район „Триадица”, фондация „Форум” и на Столична община, така че външните засегнати групи да имат готовност за начало на общественото консултиране;



- Обществена консултация с гражданите на района, изготвяне на анализ на възможните решения и окончателен избор на вариант на нова политика по отношение на избрания проблем - В рамките на тази дейност беше проведена обществена консултация, отворена за граждани и заинтересовани страни. След приключване на обществената дискусия, резултатите бяха обобщени, анализирани бяха възможните решения и беше направен окончателен избор на решение.



- В рамките на проекта са отпечатани и се разпространяват сред заинтересовани страни 200 брошури, представящи целите и резултатите от проекта, както и целите и задачите на финансиращата Програма Европа. Изработена е страница на проекта в социалната мрежа Фейсбук, която се разпространява сред различни заинтересовани страни със специален акцент върху включване на млади хора в консултативния процес.



Бюджет на проекта: 11 110 лева (10 000 лева финансиране от Столична община, Програма Европа 2013 г. и 1 111 лева собствено участие на фондация "Форум")



Всички резултати от проекта са достъпни на Интернет страницата на Форум: www.forum-bg.org, в раздел „Проекти” и раздел „Материали и публикации”.



***



„В търсене на икономическо съживяване и развитие: Подготовка за съвместна промоция на бизнес потенциала на трансграничния регион (23 април 2013 г. - 22 април 2014 г.)”



Проектът бе съ-финансиран от Европейския съюз чрез Програмата за трансгранично сътрудничество по ИПП България–Сърбия, Договор N РД - 02 - 29 - 213 / 22.04.2013 и се изпълнява в партньорство с фондация "Съвременност" и "Център за развитие на областите Ябланица и Пчиня".



Общ бюджет на проекта - 94 056,97 евро.



Общата цел на проекта бе да подкрепи икономическото съживяване и развитие на програмния район, чрез създаване на условия за обща промоция на бизнес потенциала и възможностите за инвестиции в трансграничния регион.



Конкретните цели на проекта бяха:

1. Да идентифицира възможности са сътрудничество и икономическо съживяване на трансграничния регион;



2. Да идентифицира общи продукти, услуги и области, представляващи интерес за инвеститорите, които да бъдат използвани за по-нататъшна съвместна промоция на региона;



3. Да осигури информация за състоянието на пазара на труда в региона и да идентифицира областите, в които е необходима допълнителна квалификация и обучение за да може да се отговори на бъдещото търсене на работна сила в региона;



4. Да се подпомогнат връзките между МСП.



Основните дейности по проекта включват:



1. Анализ на бизнес потенциала на трансграничния регион, целящ идентифициране на общи продукти и области от интерес за потенциални инвеститори, което ще позволи бъдеща съвместна промоция на региона;



2. Проучване на пазара на труда в трансграничния регион, което има за цел от една страна да направи моментна снимка на наличната работна сила в региона и от друга страна да идентифицира областите, в които е необходима допълнителна квалификация или обучение за да може работната сила да отговори на сегашното и бъдещото търсене в трансграничния регион;



3. Изготвяне на препоръки към местните власти относно политиките, касаещи практическото реализиране на идентифицираните по време на изследванията възможности и нужди;



4. Изготвяне на маркетингова стратегия за промоция на общи продукти и области за развитие (инвестиции) в трансграничния регион;



5. Организиране на кръгла маса с представители на заинтересованите страни за обсъждане на бъдещето и потенциала за развитие на трансграничния регион;



6. Създаване на уебсайт за промоция на резултатите от проекта и за по-нататъшна размяна на полезна бизнес информация;



7. Организиране на заключителна конференция за представяне и промоция на резултатите от проекта;



8. Промоционални дейности.



Целеви групи на проекта:



1. Населението на трансграничния регион, което е настоящата и бъдещата работна сила на региона;



2. Бизнес общността и специално МСП в трансграничния регион, които ще получат информация за бизнес потенциала на региона и идеи за вероятни бизнес възможности, трансгранично клъстериране и др. Те ще се възползват също така от възможностите, които ще предоставя уеб страницата;



3. Местните власти в трансграничния регион, които ще получат препоръки относно проблемите идентифицирани в рамките на проекта, както и маркетингова стратегия за съвместна промоция на областите представляващи интерес за инвеститорите.



Изготвените в рамките на проекта анализи и печатни материали са достъпни на Интернет страницата на Форум в раздел "Материали и публикации".



***



„Разработване на механизъм за мониторинг и оценка на въздействието на Проекта за социално включване” (декември 2011 г. – май 2012 г.)



Икономическият екип на Форум взе участие в разработването на механизъм за мониторинг и оценка на въздействието на Проекта за социално включване, изпълняван от МТСП със заем от МБВР. Проектът цели насърчаване на социалното включване чрез увеличаване на готовността за посещаване на училище на децата до 7 години, и по-специално – сред уязвимите и ниско доходни домакинства, както и домакинства с деца с увреждания и други специални потребности.



Основните дейности по договора включват:



1. Разработване на механизъм за мониторинг и оценка на въздействието на Проекта за социално включване;



2. Извършване на първоначално изследване – изготвяне на инструменти за събиране на информация от институции и представители на целевата група, в това число тестове за ранно детско развитие и училищна готовност; събиране и обобщаване на статистическа информация от 98 общини, провеждане на дълбочинни интервюта и фокус групи с експерти по ранно детско развитие, социални работници и др.; обобщаване на информация от дълбочинни интервюта и фокус групи; измерване на базисните стойности на индикаторите, спрямо които ще се изчислява напредъка на проекта и изготвяне на прогнози за развитието им през следващите 5 години;



3. Изготвяне на доклад за първоначална оценка на въздействието на проекта върху целевите групи.



Разработеният механизъм за мониторинг и оценка на въздействието от проекта сред целевите групи е предназначен да предоставя актуална информация на МТСП и Световната банка за постигнатия напредък по Проекта за социално включване по отношение на заложените изходни и целеви стойности на индикаторите за резултат от проекта.



„Структурирани неформални образователни подходи за социално включване” (23-30.06.2014, Падова, Италия)



Проектът включва седемдневно неформално обучение в Италия, включващо 24 участници и целящо да обхване 8 държави. Обучението се реализира с финансовата подкрепа на Европейска програма „Младежта в действие”, действие 4.3. Водещ партньор на проекта - Associazione Work in Progress, Италия.



Цели на проекта:



1. Да популяризира отворена и креативна среда за неформално обучение;



2. Да подобри компетенциите на участниците относно оформяне, фасилитиране и оценка на струкурираните дейности в сферата на социалното включване;



3. Да подкрепи участниците в изследването на техния образователен подход;



4. Да подкрепи развитието на обучение за научаване като една от основите на неформалните програми;



5. Да даде възможност на участниците да опитат изработване на обучителен план на базата на неформално обучение;



6. Да промотира размяната на добри практики и създаването на мрежи в социалната сфера.



Целеви групи: младежи, социални работници, учители, работещи с млади хора и хора, които в ежедневието си професионално се занимават в сферата социалното включване.



Повече информация за проектите на ФОРУМ може да намерите на Интернет страницата на фондацията – www.forum-bg.org

Data Privacy Policy

The data in the organization's profile is provided and updated by the organization. It is processed in accordance with the Data Privacy Policy of the NGO Portal. If you are an individual and have objections to the processing of your data, contact the organization or the NGO Portal at admin@ngobg.info or 02 981 5323. You can obtain up-to-date and official information about the organization through the Commercial Register and Register of Non-Profit Legal Entities.

Data from the Central Registry (Jan 2016).

Show CR Data
да насърчава, развива и защитава ценностите на демократичното общество в България; да подпомага и стимулира утвърждаване на добри практики за европейска интеграция и регионално сътрудничество в България; да предлага независима експертна оценка на публични политики и на програми и проекти, провеждани от държавни и частни организации; да подпомага държавни и частни организации в техните усилия свързани с усвояването на средства от Европейски и други фондове, включително подготовка и управление на проекти, участие в апликационни процедури и др.; да подпомага развитието, интеграцията и успешната реализация на млади хора и различни уязвими и маргинализирани групи; да подпомага успешния трансфер на добри световни практики в подкрепа на един повисок жизнен стандарт за гражданите на Република България; да създаде международно признат център за изследвания, анализи и оценки. nСредствата с които фондацията ще постига своите провежда теоретични и приложни изследвания; изготвя и предоставя експертни анализи и оценки на заинтересовани организации и институции; провежда семинари, конференции, дискусии, кръгли маси и курсове; инициира и разработва проектни идеи и проектни предложения, участва в апликационни процедури; участва в проекти и дейности, организирани от други български, чуждестранни и международни организации съобразно си; събира и съхранява статистическа, икономическа и друга информация и база-данни; създава мрежа от контакти със сродни български, чуждестранни и международни организации. привлича изявени експерти, специалисти и личности от чужбина и на други български организации със сходни за подпомагане на дейността на Фондацията. nс