English   14435 НПО
ИНФОРМАЦИОНЕН ПОРТАЛ ЗА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ В БЪЛГАРИЯ

Над 6100 деца определиха носителите на наградите „Бисерче вълшебно" 2017

Над 6100 деца определиха носителите на наградите „Бисерче вълшебно” 2017

Петото издание на Наградата за най-добра детска книга, избрана от самите деца, „Бисерче вълшебно“ 2017, донесе отличия за български писатели и в четирите категории и отбеляза рекорден брой гласували – 6152 деца.

Книгите победители станаха известни по време на церемонията в галерия „Кредо Бонум“ на 27 април.

Децата на възраст от 6 до 8 години избраха за победител в категорията „Откриватели" „Легенда за първия кукер” на Студио „Змей” (изд. Егмонт). Статуетката получи Димитър Петров, създател на проекта „Златната ябълка". Нейни подгласници са „Вук и Нада. Компютърни игри” с автор Николета Новак и илюстратор Алекса Йованович (изд. Кибеа) и „Малкият Елиът и голямото семейство” на Майк Кюрито (изд. Прозорец).

В категория „Мечтатели“ (9-11 г.) на първото място е „Моите красиви рога” (изд. Мотове) с автор Радостина Николова и илюстратор Мелина-Елина Бондокова. „Пиано от картон“ (изд. „Жанет-45“) на писателката Анета Дучева и младата илюстраторка Катина Недева е на второ място, а третото място в категорията остана за „Soy Luna: Началото на лятото” на Пако Хименесна (изд. Егмонт).

В категорията за най-големите читатели, „Майстори“ (12-15 г.) книгата победител отново е от български автори. Тийнейджърите класираха на първо място „Българ 3. Междузвезден унищожител” на Ал Торо и Неделчо Богданов (изд. „Сиела"). Това е второ поредно отличие за проекта „Българ“, след като „Българ 2. Лабиринтът на времето" спечели вота в тази категория в миналогодишното издание на наградата. Второто място остана за „Хари Потър и прокълнатото дете” (изд. Егмонт), а третото за друго българско заглавие – „Дневникът на Мишо” на Антон Бухалов и Станислав Коен (изд. Сиела).

По традиция организаторите връчиха и закачлива награда на книгата, събрала най-много гласове от бъдещите читатели с мнение – децата под 6 г. За трети пореден път тя отиде при Мария Мартин – автор на книгата „Как баба Борди полетя с балон“ от поредицата „Градът на скейтбордовете“ на изд. „Еко Кидс“.

Този път най-голям бе броят на гласувалите деца от Русе, а досегашният победител Силистра остана на второ място. Челната тройка се допълва от Попово.

Финалът на кампанията „Бисерче вълшебно" 2017 ще бъде отбелязан на 3 май 2017 г. от 11:00 часа в Русе с голям детски книжен празник.

Източник: OFFNews , 28 април 2017 г.

Сходни публикации

Нова група за психологическа подкрепа стартира във Велико Търново Фондация „Искам бебе“

Нова група за психологическа подкрепа стартира във Велико Търново Фондация „Искам бебе“. Групата ще бъде водена от психолога на

Специализирани грижи дават шанс на над 6 500 недоносени деца годишно в България

Конференцията „Родени твърде рано“ обединява специалисти и родители за по-добро бъдеще на бебетаВсеки дъх е победа, всяка

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежиДецата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34%